Çemaş Döküm Sanayi A.Ş.’nin Kırşehir’deki fabrika arazisinde yaklaşık 80 dönümlük alanda kurduğu Türkiye’nin ilk Bifacial Güneş Enerjisi Santrali’nde elektrik üretimine başlandı. 2 milyon 868 bin dolara mal olan tesisin, şirketin yıllık enerji tüketimi giderlerini 800 bin dolar azaltması bekleniyor.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding iştiraklerinden Çemaş Döküm Sanayi A.Ş., Türkiye’nin ilk Bifacial (çift yüzeyli) Güneş Enerjisi Santrali’ni (GES) hizmete açtı. Şirketin Kırşehir’deki fabrika sahası içinde, 80 dönümlük alanda kurduğu 6 MW’lık son teknoloji GES tesisinin kabulü, TEDAŞ heyetince yapıldı. 2 milyon 868 bin dolara mal olan tesis, döküm fabrikasının gündüz saatlerinde tükettiği elektrik enerjisini güneş panelleriyle üretecek.

Işık: “Önemli Bir Kilometre Taşı Olacak”

Santral yatırımının Çemaş’ın sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşması yolunda önemli bir kilometre taşı olacağını belirten Işıklar Enerji ve Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, “Hizmet verdiğimiz tüm sektörlerde yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmayı amaçlıyoruz. Üretim aşamalarımız ve iş süreçlerimizde çevreci bir yaklaşım benimsiyoruz” dedi.

Işık, hizmete alınan GES ile Çemaş’ın döküm faaliyetlerindeki ergitme safhasında yer alan indüksiyon ve döküm ocaklarında kullanılan yüksek miktarlardaki elektrik enerjisi maliyetlerini düşüreceklerini de sözlerine ekledi.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 96. sayı 48. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.