Türkiye çimento sektörünün son durumunu, sıkıntılarını ve gelecek planlarını TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik ile görüştük. Madencilik Türkiye Dergisi olarak kendisinden sektör hakkında bilgiler aldık.

Çimento sektörünün son 5 yılını değerlendirerek gelecek 5 yıl öngörülerinizi aktarabilir misiniz?

Sektörümüz, 2016 ve 2017 yıllarında üretim ve iç pazar satışlarını artırdı. Ancak hem 2018 hem 2019 yıllarında sektörümüz sırasıyla %11 ve %29 oranında daralma yaşadı. Böylece sektör, ilk defa üst üste 2 yıl küçülmüştür. Daralan yıllarda ertelenen talebin ortaya çıkmasıyla, pandemi yılı olmasına rağmen, 2020 yılını büyüme ile kapattık.

Önümüzdeki 5 yıl için bir tahmin yapmak çok zor. Ülke büyüme tahminlerine paralel olarak sektörümüzün de iç pazarda yaklaşık %5 büyümesini bekliyoruz. İç pazar büyümesinin etkisi ile ihracat miktarımızın düşeceğini öngörüyoruz.

Çimento sektörü olarak yaklaşık 17 bin kişiyi istihdam eden, 1,7 milyar dolar ciro ve 1,1 milyar dolar ihracat geliri ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan stratejik bir sektörüz. Rakamlara baktığımızda, sektörümüzün geçen yıl ve bu yılki özet bilgileri şu şekildedir;

 • 2020 yılında çimento üretimi, 2019 yılına göre yaklaşık %27 artarak 76,5 milyon ton oldu.
 • Bir önceki yıla göre iç satışlar %23 artarak 59,2 milyon ton, toplam ihracat ise %37’lik artışla 31,4 milyon ton olarak gerçekleşti.
 • 2020 yılında ürettiğimiz çimentonun yaklaşık %22’si ihraç edildi
 • Türkiye Vietnam’ın ardından, 2020 yılında dünyanın en büyük ikinci çimento ihracatçısı konumunda yer aldı.
 • Salgın koşullarında 2020 yılında işlerimizin sürdürülebilirliği için gösterdiğimiz olağanüstü çabayı, 2021 yılında da devam ettiriyoruz.

2021 yılının ilk çeyreğinde,

 • Çimento üretiminde geçen yıla oranla %26,9’luk bir artış yaşandı.
 • Yine yılın ilk çeyreğinde iç satışlarda %31,8’luk artış gerçekleşti.
 • Yılın ilk üç ayında üretilen çimentonun yaklaşık %24’ü ihracata konu oldu.
 • Ocak-Mayıs aylarını kapsayan dönemde ise ihracatımız geçen yılın aynı dönemine oranla %1,3 düşüşle toplam 12,8 milyon ton olarak gerçekleşti.
 • 2021 yılı için yaptığımız ilk tahminlerde, ülke ekonomik büyüme hedefine paralel
  olarak %5 oranında bir iç pazar büyümesi öngörüyoruz.

Çimento ve İnşaat sektörü birbiri ile yakından ilişkili sektörler olarak dikkat çekiyor. Son yıllarda inşaat sektörünün nispeten yavaşlamış olması sizi nasıl etkiledi?

Konut satışlarında yaşanan düşüşü çimento sektörüne bağlamak doğru değil.
Zira, ipotekli konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın ilk 5 ayında %54 oranında düşüş yaşandı. Buna karşın, 2021 yılının ilk 5 ayındaki ipotekli satışlar 2019 yılındakiyle yaklaşık aynı düzeyde. Bu da ipotekli konut satışlarının bankaların kredi faiz oranlarıyla doğrudan ilişkili olduğu anlamına geliyor.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 96. sayı 86. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.