Verusa Holding’in %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Boksit İşletmeleri AŞ’nin sahibi olduğu Adana Tufanbeyli boksit madeni sahasında (Boksit cevherinin yanında) gümüş varlığı tespit edildi.

15 Şubat 2021 tarihinde üretime geçilen sahada boksit cevherinin yanında gümüş varlığı tespit edildiğini duyuran şirket yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Boksit üretimine başlanan söz konusu maden sahasına ilişkin “Uluslararası / Ulusal Standartlara (CRIRSCO; JORC, NI 43-101 UMREK) Uygun Maden Kaynak ve Rezerv Değerleme” çalışmaları kapsamında yapılan yeni sondajlar neticesinde temin edilen numunelerle ilgili bugün (23.08.2021) gelen analiz sonuçlarına göre, söz konusu maden sahasında, (boksit cevherinin haricinde) tonda 20,86 – 71,24 gram aralığında gümüş cevheri bulunduğu tespit edilmiştir.  

Bahse konu analiz sonuçları, boksit cevherine yönelik kaynak ve rezerv değerleme çalışmaları kapsamında yeni yapılan sondajlar neticesinde elde edilen numunelere dayalıdır. Söz konusu maden sahasındaki (daha önce tespit edilen ve kamuya açıklanan boksit cevheri dışındaki) gümüş rezerv miktarının tespiti ile sahanın gümüş madeni açısından da işlenebilir ve ticarete konu edilebilir nitelikte olup olmadığının anlaşılabilmesi amacıyla çok daha kapsamlı incelemelere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu kapsamda gerekli çalışmalar şirketimiz tarafından ayrıca yapılacaktır.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÇimento Sektörünün Son durumunu TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik Değerlendirdi
Sonraki İçerikMuğla Valisi Orhan Tavlı: “Orman Yangınlarında Madencilik Sektörünün Duyarlılığını Hiçbir Zaman Unutmayacağız”