Dilovası’daki fabrikasında makinadan matkaba kadar karotlu sondajla ilgili tüm ekipmanının üretimini gerçekleştirmekte olan DBC Makina, ürettiği sondaj matkaplarını Fastdrill markası altında tüm dünyaya pazarlamaktadır. Dünyaya satışı gerçekleştirilen ve birçok ülkede başarı ile kullanılan Fastdrill markalı sondaj matkapları sunduğu delme hızının yanı sıra sağladığı servis ömrü ile de ürünü tercih eden kullanıcıların beğenisini kazanmıştır.

Fastdrill markalı ürünleri tercih edenler arasında maden ve inşaat sektörlerine sondaj müteahhitliği yapmakta olan Gempa Mühendislik AŞ bulunmaktadır. Kullandığı tüm makine ve delme ekipmanlarını DBC’den temin eden firma, geliştirilen özel bir yazılımla makina, matkap ve sondör performanslarını çok detaylı bir şekilde takip edebilmektedir.

Eskişehir Manyezit sahalarında faaliyetlerini sürdüren firma uzun süredir devam eden sondajlarında genellikle Fastdrill Mavi (SM) serisi matkaplar kullanmaktadır. Formasyon olarak genellikle altere olmuş ve yer yer orta derece silis ve manyezit bantları içeren Dunit ve Harzburjit kayalarının delindiği bu sahadan elde edilen veriler kullanılan Fastdrill SM matkap ömürlerinin ortalama 2000 metre bandında seyrettiğini ortaya koydu.

Firma tarafından sağlanan verilere göre sahada kullanılan matkaplardan bir tanesinin performansı ise özellikle dikkat çekti. Nisan-Temmuz arasında 3 ay boyunca serviste kalan matkabın toplamda 3321,5 metre sondaj yaptığı kaydedildi.

Gerek sondajı gerçekleştiren Gempa yetkilileri gerekse üretici firma DBC Makina yetkilileri daha önce böyle bir sonuç ile karşılaşmadıklarına dikkat çekerken elde edilen sonucun muhtemelen bir Dünya rekoru olduğunun altını çizdi.

 

 

 

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEti Maden Sivrihisar NTE Sahasına 581 Milyon Lira Yatırım Yapacak
Sonraki İçerikCRIRSCO’nun Yıllık Değerlendirme Toplantısı Sanal Ortamda Gerçekleştirildi