Çalışmanın Özgeçmişi

Port Colborne, Ontario, Kanada’daki taş ocakları, ülkedeki en uzun süre faaliyette olan kireçtaşı ocaklarından biridir. On yıllar boyunca tesis, bir kuru kırma ve elemeye sahip olan taşocağı işletmesiydi. Ancak hem dahili hem de harici ürün talepleri arttıkça, yeni spesifikasyonlu ürün taleplerini karşılamak için esasen mevcut prosese bir yıkama tesisi eklemeleri gerekmekteydi. Port Colborne, ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak için yüksek kaliteli asfalt kumu sağlayabilecek bir proses tasarımını görüşmek üzere Derrick Corporation ile temasa geçti. Ayrıca çökeltme havuzu işletmesinin yüksek maliyetini azaltmak ve atık malzemelerini yönetilebilir, satılabilir bir ürüne dönüştürmek için bir çözüm arıyorlardı.

Çözüm

Besleme malzemelerinin analizlerine göre yeni HI-Capacity susuzlaştırma eleğinin 18” maksimum yoğunluk ayırıcı (Maximum Density Seperator) ünitesi ile donatılmasıyla istenilen asfalt kumu özelliklerini çok düşük nem içeren ürün üretimi için uygun bulunmuştur. Derrick‘in bu Kum Üretim Sistemi (Sand Production System) öncesinde bulunan kaba elekten elenerek 95 mm’den ince taneler saatte 545 m3 debide beslenerek çalışmaktadır. Bu sistemde pulp iki adet 18” MDS ünitesine pompalanır. Bu üniteler, 75 mikron (200 mesh) seviyesinde nominal bir kesme boyutu sağlar. MDS’nin alt akımından kazanılan -95 mm +0,075 mm taneler, ağırlıkça yüzde 50 ile 52 katı oranında Derrick 1,5 m x 5 m’lik ebatlarında Derrick üretimi W serisi vibromotorlara sahip yüksek kapasiteli susuzlaştırma eleğine beslenir. Elek şasesinin lineer titreşim hareketi ve yüksek “G” kuvveti, 1,4 mm üretan elek panelleri ile birleştiğinde, bu geri kazanılan kumu susuzlandırarak ağırlıkça yüzde 90 w/w (Yüzde 10 nem) gibi dikkate değer bir katı madde elde eder.

Susuzlandırma eleğinde yer alan iki adet ilave yıkama spreyleri sayesinde ince kumlar daha da temizlenir. Bu da nihai ürünlerin kalitesini bir miktar daha artırır. Artık temiz ve tamamen istiflenebilir, taşınabilir bir formda, susuzlaştırmak için stokta kalma süresi gerektirmeyen bu ürün, hem dahili hem de harici müşteri talepleri için anında kullanıma hazırdır.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 96. sayı 44. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.