Bilindiği üzere 28 Şubat 2019 tarih ve 30700 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7164 Sayılı Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Devlet Hakkı oranları yeniden düzenlenmişti. 2019 yılında yapılan bu düzenlemelerin 2018 yılı ödemelerini de kapsayacak olmasına dair sektörümüzün itirazları olmuş, resmi kanallar ile çeşitli girişimlerde bulunulmuştu.

Yürütülen resmi çalışmalar sonucu 2/1908 Esas Numaralı Kanun Teklifinde ilgili düzenlemenin 2018 yılını kapsamayacağına dair Madde kanunlaşarak 12.06.2019/30799 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Devlet hakkı ile ilgili madde aşağıdaki hali ile kabul edildi.

MADDE 9 – 3213 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 43 – 14/2/2019 tarihli ve 7164 sayılı Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla Devlet hakkı oranlarına ilişkin olarak bu Kanunda yapılan değişiklikler 2018 yılı Devlet hakkı beyan, tahakkuk ve tahsilatlarında uygulanmaz.”

İlgili ilgili Kanun metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİTÜ Madencilik Eğitim Galerisi Yapılan Törenle Hizmete Açıldı
Sonraki İçerikRönesans Holding Rusya’da Maden Tesisi İnşaatı Gerçekleştirecek