Dünyada bir ilk olarak üniversite kampüsünde yer alan 230 metrelik İTÜ Madencilik Eğitim Galerisi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Kampüsü içerisinde düzenlenen tören ile hizmet açıldı.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) kurumu öncülüğünde İTÜ Vakfı ve Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfının katkıları ile İTÜ Ayazağa kampüsü içinde yaptırılan “Madencilik Eğitim Galerisi” İTÜ Rektörü Mehmet Karaca ve TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak’ın katılımları ile hizmete açılırken, açılışa İTÜ Maden Fakültesi’nden akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.

Açılış töreninde konuşan İTÜ Rektörü Mehmet Karaca, galerinin eğitim sektörü açısından önemli olduğunu söyledi. Kara sözlerine, “Madencilik Eğitim Galerisi iyi bir çalışma oldu. Bu tünel çok güzel sanat galerisi olur. Hoş bir yer. Davetlilerin hepsini bekliyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederim. En sonunda çalışmamızı gerçekleştirdik ve mükemmel bir tesis yapıldı. İçinin doldurulmasını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Eğitim açısından onur verici bir yerdeyiz.” şeklinde devam etti.

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Güven Önal ise açılışta gerçekleştirdiği konuşmada çok mutlu olduğunu belirtirken, 14 yıl sonra bu açılışın mümkün olduğunu dile getirdi ve sözlerini şöyle tamamladı:”Burası şu an tam değil. Galerinin tamamlanması için benim hesaplarıma göre 2,5 milyon liraya ihtiyaç var. Bunu da sağlayacağız bir şekilde. Yardımlar alarak burasını yapacağız, burası madencilik için bir vaha olacak. Madencilik Eğitim Galerisi’ni ilkokuldan itibaren herkese müze olarak göstermek var. Çocukların zihnine madenlerin önemini ve madenler olmadan bir ülkenin kalkınamayacağını, sanayinin kurulamayacağını anlatmak istiyoruz. İnşallah iki yıl içinde bu hedefe ulaşacağız.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEsan, “Güvenli Okul, Güvende Gelecek” Dedi
Sonraki İçerikDevlet Haklarındaki Değişiklikler 2018 Yılı İçin Uygulanmayacak