Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 1 milyar 255 milyon 634 bin dolarla tarihinin en yüksek Ekim ayı ihracatını gerçekleştirdi. Bu ihracat rakamı ile birlikte EİB’in 80 yıllık tarihinde Ekim aylarında kayda alınan en yüksek ihracat rakamı gerçekleşmiş oldu.

EİB’in Ekim ayındaki ihracatı, 2019’un Mayıs ayındaki 1 milyar 306 milyon doların ardından aylık bazdaki en yüksek ikinci ihracat rakamı olarak da kayıtlara geçti.

Ocak-Ekim döneminde 11 milyar 55 milyon dolarlık ihracata imza atan Ege İhracatçı Birlikleri, 12 aylık dönemde ise 13 milyar 282 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 130 milyon dolarlık ihracatla EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliği arasında zirvenin sahibi olurken Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Ekim ayında 128,5 milyon dolarlık ihracatıyla en fazla ihracat yapan ikinci birlik olarak kayıtlara geçti.

Türkiye genelinde madencilik sektörünün ihracatı Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 gerilerken, Ege Maden İhracatçıları Birliği, yüzde 24’lük ihracat artışıyla 92,8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin ardından dördüncü sırada yer aldı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Egeli ihracatçıların geçen ay gerçekleştirdiği 1 milyar 255 milyon dolarlık ihracat performansından mutlu olduklarını, 2019 yılının kalan iki ayında da benzer performans ortaya koyarak bu yılı 13,5 milyar dolarlık ihracatla geride bırakmayı hedeflediklerini kaydetti.

Ekim ayında tarım ve madencilik sektörlerinin Ege İhracatçı Birliklerinin ihracat rakamlarındaki artışa büyük katkı sağladığına işaret eden Eskinazi, “Ege Bölgesi sektör çeşitliliğinin avantajını Ekim ayında yaşadı. Sanayi sektörlerimizin ihracatı gerilerken, tarım ve madencilik sektörleri bu açığı kapatarak ihracatımızın totalde artmasını sağladı. Önümüzdeki dönemde ekonomimizdeki krizin etkilerinin azalması, sanayi sektörlerimizin de ihracatının toparlanması ile 2020 yılında Ege İhracatçı Birlikleri’nden 15 milyar dolar döviz rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Sektörü, Enerjide Maliyetlerinde İndirim Bekliyor
Sonraki İçerik12. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı Ankara’da Başladı