Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bünyesindeki sanayi sektörlerinin ihracatı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 87’lik artışla 380 milyon dolardan, 712 milyon dolara yükseldi.  

Madencilik sektörü ise yüzde 54’lük büyümeyle 2020 yılı Mayıs ayında 68 milyon dolar olan ihracatını 94 milyon 40 bin dolara çıkardı.

Pandemi nedeniyle 2020 yılında zor günler geçiren Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), 2021 yılında dünyada yaşanan normalleşmeyle birlikte ihracatta her ay yeni başarıları karnesine ekledi.

EMİB Başkanı Mevlüt Kaya konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ”Mayıs ayında ihracatımızı yüzde 38’lik gelişmeyle 94 milyon 40 bin dolara yükselttik. Son 1 yıllık dönemde yüzde 11’lik artışla 1 milyar 5 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşarak. 2021 yılı için ortaya koyduğumuz 1 milyar dolar hedefini Mayıs sonu itibariyle yakaladık. İhracatlarının yüzde 73’ünü işlenmiş doğal taş ürünlerinden gerçekleştiren Ege Maden İhracatçıları Birliği üyesi doğal taş ihracatçılarımız her türlü takdiri hak ediyor. Dünyada madencilik sektöründe 20 milyar dolarlık bir pazar var. Bu pazardan payımızı artırmak, sadece daha çok ürün satmakla mümkün değil. Bunun yanında katma değerli ürün satmamız lazım. Bunun gece gündüz için çalışıyoruz.” İfadeleri kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKoza Altın 2021 Yılı İlk Çeyrekte Kârını Yüzde 91 Oranında Arttırdı
Sonraki İçerikGÜBRETAŞ, Söğüt Altın Madeni Projesi’nde 450 Milyon Dolarlık Yatırım Öngörüyor