Türkiye Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) yönetiminde faaliyet gösteren Koza Altın İşletmeleri’nin, 2016 yılında 5,3 milyar TL aktif büyüklüğü bulunurken 2020 yılı sonu itibariyle aktif büyüklüğü 12,1 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin aynı dönem net karı da yüzde 547 oranında arttı.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Koza Altın’ın bir başarı hikayesi yazdığını ifade ederken, “Aldığımız bayrağı daha da yukarı taşımak hedefiyle çalışmaya devam edecek, milletimizin ve devletimizin güvenine layık olmak için gecemizi gündüzümüze katacağız. Geçmişte fitne ocaklarını besleyen kaynakların başında gelen Koza Altın, TMSF yönetimine geçmesiyle birlikte büyümesini sürdürürken sahip olduğu imkanları da milletimizin hizmetine sunmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre 2016 yılında TMSF’ye devredilen Koza Holding’in aktif büyüklüğü 5,3 milyar TL’den yüzde 125 artışla, 2020 sonunda 12,1 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde Grubun, özkaynak toplamı ise yüzde 106 artışla 5 milyar TL’den 10,5 milyar TL’ye erişti. 2021 ilk çeyreğinde aktif büyüklüğü 13 milyar TL’yi aşarken özkaynak toplamı da 11,4 milyar TL’yi buldu. Koza Altın 2016- 2020 döneminde yüzde 547’lik net kar artışı yakalarken, 2021’in ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre karını yüzde 91 artırarak 711 milyon TL’ye yükseltti. 2019 yılında kurumlar vergisi rekortmenleri arasında 13’üncü sırada yer alan Koza Altın, 2020 yılında da 603 milyon TL vergi ödemesi gerçekleştirdi.

Şirket İzmir-Ovacık, İzmir-Çukuralan, Eskişehir-Kaymaz, Kayseri-Himmetdede ve Gümüşhane -Mastra ile birlikte toplam 5 sahada aktif olarak altın üretimi gerçekleştiriyor. 2020 yılında Türkiye’de üretilen toplam 42 ton altının 8 tonunu üreten şirket, gelecek 5 yıl içinde yıllık 15 ton altın üretimi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar ışığında Ağrı’da 20 tonluk altın rezervi keşfettiği Mollakara altın madeninin temellerini atan şirket, burada ilk altın dökümünü 2022 yılında yapmayı hedefliyor. İlave olarak Van ve Ağrı’da 16 tane daha arama ruhsatına sahip olan şirket, izinler tamamlandıktan sonra bu bölgelerde yapılacak sondaj çalışmalarından da olumlu neticeler elde etmeyi hedefliyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikYerbilimleri, Maden ve Metalürji Profesyonelleri Birliği (YERMAM) Genel Kurula Gidiyor
Sonraki İçerikEge Maden İhracatçıları Birliği’nin Mayıs Ayı İhracatı 94 Milyon Dolar Oldu