Yerbilimleri, madencilik ve metalürji alanında faaliyet gösteren yurtiçi ve yurtdışı profesyonelleri bir araya getirmek, üyeleri arasında iş birliğini geliştirmek ve UMREK (Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu) ile iş birliği yapmak üzere 4 Aralık 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan ve uluslararası bir birlik olan YERMAM, 2018 yılındaki ilk Genel Kurulu’ndan sonra 2. Genel Kurul toplantısını 29 Haziran 2021 tarihinde MTA’da gerçekleştirecek.

Genel Kurul’da 2018-2020 dönemine ait çalışmaların değerlendirilmesi beklenirken üç yıl görev yapacak Yönetim ve Denetim Kurulları’nın asil ve yedek üyeleri seçilecek. Dokuz asil ve dokuz yedek üyesi olan YERMAM Yönetim Kurulu’na, tüzük gereği UMREK tarafından iki asil, iki yedek üye önerilecek. Ayrıca Yönetim Kurulu’nda tüzüğe göre en az birer maden, jeoloji ve jeofizik mühendisinin üye olarak bulunması gerekiyor. Denetim Kurulu ise üç asil, üç yedek üyeden oluşuyor.

YERMAM’ın Haziran 2021 tarihi itibarı ile maden profesyoneli olan 491 kişisel, madencilik alanında çalışan 23 kurumsal üyesi bulunuyor. Üyelerinin 328’i normal üye, 2’si aday üye ve 163’ü profesyonel üyelerden oluşuyor. Profesyonel üyelerinden 113’ü ayrıca UMREK Yetkin Kişisi olurken üyeleri arasında 5 yabancı uyruklu madencilik profesyoneli de bulunuyor.

UMREK Yetkin Kişisi, YERMAM tarafından önerilen profesyonel üyelerinin değerlendirilmesi ile UMREK tarafından belirleniyor. UMREK, uluslararası CRIRSCO (Committee for Mineral Reserves International Reporting Standards) sistemine üye ulusal bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.