2020 yılı Ekim ayına ilişkin dış ticaret, ihracat ve ithalat verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Genel ticaret sistemine (GTS) göre ülke ihracatımız Ekim ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla %5,6 oranında artarak 17 milyar 333 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Madencilik sektörünün 2020 yılı Ekim ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %6,4 azalarak 394 milyon 408 bin dolar olarak açıklandı. Bu oranla maden ihracatı genel ihracatın %2,2’sini karşılamış oldu.

Madencilik sektörü ihracatı Ekim ayında 2020 Eylül ayına göre ise düşüş yaşadı. Eylül ayında gerçekleşen ihracat 420 milyon 839 bin dolar olurken Ekim ayında %6,2’lik düşüş gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada; “Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz etkilerinin hem ülkemizin hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başladığı görülmektedir.

Haziran ayında başlayan bu olumlu trendin Ekim ayında hızlanarak daha da belirgin hale geldiği anlaşılmaktadır. Nitekim Covid-19 salgınının uluslararası ticarette yarattığı daralma sonucu Nisan ayında 8 milyar 972 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatımız, Ekim ayında 17 milyar 333 milyon dolara yükselmiştir. Bu değer ile tüm yılların en yüksek ihracat değeri gerçekleşmiştir.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadenciler İzmir’de…
Sonraki İçerikTVF Maden AŞ’ye Özel Sektörden Sürpriz Transfer AMD Başkanı Hasan Yücel TVF Maden AŞ’nin Genel Müdürü Oldu