Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ardından tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ülkemizdeki doğal taş sektörü de virüsten olumsuz etkilendi. Ülkemizin doğal taş sektörünün önde gelen firmalarından birisi olan Efendioğlu Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu Bursa’da Bugün haber sitesine görüşlerini aktarırken, 2020 yılının para kazanma yılı değil ekmek paylaşma yılı ilan edilmesini istedi.

Şirket olarak 2021 yılında küresel bir kriz olacağını öngörerek son iki yıldır hazırlık yaptıklarını ifade eden Efendioğlu, “Öngördüğümüz kriz korona virüs vakasıyla birlikte bizim beklediğimizden 1 yıl erken geldi. Son 2 yıldır aldığımız tedbirler sayesinde krizi çok az hasarla atlatacağımızı düşünüyorum. Böyle bir günde toplum ve bireylerin sağlığı her şeyin önündedir. Bu nedenle hem kendimiz ve aile bireylerimiz hem de çalışanlarımızın sağlığı için neler yapılabilir ona odaklanmış durumdayız. Çalışanlarımızla istişare içinde olup, onların da önerileriyle ortak akılla süreci yönetmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bu dönemde işverenler ve çalışanlar açısından gelir kaybı olacağının kesin olduğunu ancak şirket olarak bu süreçte yaşanacak gelir kaybını çalışanlara yansıtmayı düşünmediklerini aktaran Efendioğlu, “Gerekirse cepten harcayacağız. Bugün işçi çıkarmak, çalışana ne halin varsa gör demek, çok yanlış olur. Çünkü bugünkü ortamda yeni bir iş bulmak hiç de kolay değil. Ben gerekirse arabamı satacağım. İşler daha da kötüye giderse gerekirse yazlığımı da satacağım. Ama bir şeyi asla yapmayacağım. Hiçbir çalışanımı işten çıkarmayacağım. Bu kara günde çalışanımızı sahiplenmeyeceğiz de ne zaman sahipleneceğiz.” şeklinde konuştu.

Sektördeki diğer şirketlerden durumu iyi olanların çalışanlarını sahipleneceğini umut ettiğini belirten Efendioğlu, “MADSİAD olarak şirketlere ne yapacağını söyleme hakkımız yok. Her şirket, gücü oranında bu krizi yönetmeye çalışacak. Ben buradan tüm sektöre şu çağrıda bulunmak istiyorum: 2020 yılı para kazanma yılı değil, ekmek paylaşma yılı ilan edilsin. Çalışanlarımızı bu kara günde sahiplenmezsek ne zaman sahipleneceğiz. Sadece mermer sektörü değil tüm sektörler bu yılı para kazanma değil, ekmek paylaşma yılı ilan etsin. Bunun önceliğini madenciler yapsın.” ifadelerini kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYTKDER Vergi Ertelemelerinden Yararlanmak İstiyor
Sonraki İçerikMAPEG İhaleleri Ertelendi