Literatürde Kızılcaören Nadir Toprak Elementleri (NTE) ve Toryum Sahası olarak bilinen ve Eskişehir-Sivrihisar ve Beylikova civarında bulunan bölgede Eti Maden İşletmeleri tarafından 1000 kişilik istihdam sağlayacak NTE Üretim Tesisi kurulacağı öğrenildi. Kırka Bor İşletme Müdürlüğünde Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen 1. Nadir Toprak Elementleri ve Toryum Çalıştayı’nda paylaşılan bilgilere göre; Eti Maden projenin ilk etabında maden sahasında pilot tesis kurmayı planlıyor. Pilot tesis aşamasından sonra sahada 570 bin ton cevher işlenerek nadir toprak elementleri ve toryum üretecek asıl tesis kurulacak. Projenin maliyeti yaklaşık 550 milyon TL iken bin kişinin de istihdam edilmesi hedefleniyor.

Proje Beylikova Florit, Barit ve Nadir Toprak Elementleri İşletme Müdürlüğünde yürütülüyor. Sahadaki NTE ve Toryum varlığı uzun yıllardır bilinmekle birlikte işletme çabaları son yıllardaki ihtiyaçlar doğrultusunda sektör gündemini meşgul ediyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik72 Maden Ruhsatı İptal Edildi
Sonraki İçerikEuropean Mining Convention 2019, 3-4 Aralık Tarihlerinde İrlanda’da Düzenlenecek