Eti Elektrometalürji Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Üzümlü mahallesi sınırları içerisinde bulunan ruhsatlı alanından üretilen tüvenan krom cevherinin ve kendisine ait diğer ruhsatlı ocaklarında üretilen düşük tenörlü tüvenan krom cevherinin işlenmesi amacıyla krom konsantre tesisi kuracak. Kurulacak tesiste cevherin kırma–eleme, sallantılı masa yöntemi ile zenginleştirmesi ve bunun yanı sıra ocaklardan yüksek tenörlü olarak gelen ve zenginleştirme işlemine gerek duyulmayan cevherlerin ise jig (triyaj-ayıklama) ile işlemesi amacıyla alt tesis bulunacak.

50 personelin çalıştırılmasının planlandığı projede kullanılacak makine ekipmanlar aynı firmaya ait Muğla ili, Fethiye ilçesi, Karagedik mahallesinde bulunan mevcut krom konsantre tesisindeki ekipmanlar olacak. Gerekli tüm izinler alındıktan sonra Karagedik’te bulunan ekipmanların sökülerek Üzümlü mahallesindeki proje alanına taşınıp montajlanması ile faaliyete geçecek yeni tesiste ayrıca Karagedik’te değerlendirilmek üzere stoklanan 300.000 ton zenginleştirme atığının da taşınarak ekonomiye kazandırılması planlanıyor.

Üretilen konsantre kromun firmanın Antalya merkezde bulunan ve Türkiye’nin tek düşük karbonlu ferrokrom üretimini yapan kendi bünyesinde kurulu bulunan tesislerinde işleneceği öğrenilen diğer bilgiler arasında. Mevcut haliyle sanayide kullanım imkanı bulunmayan krom cevherinin işlenerek konsantre hale getirilmesinin hedeflendiği tesisin 34.800 ton/yıl konsantre (Kırma-Eleme-Sallantılı Masa) kapasitesi ile 24.600 ton/yıl jig (Triyaj-Ayıklama) kapasitesi bulunacak.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikOrtadoğu Sondaj, Dünya Genlinde En Çok Karotlu Sondaj Yapan Müteahhitler Arasında İlk 15’e Girdi
Sonraki İçerikMaden Türkiye Fuarı Büyümeye Devam Ediyor!