Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Maden Sanayi İşverenleri Sendikası (MASİS) tarafından 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında düzenlenen “Milli Ekonomi Zirvesi”nde gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, tüm madencilerin Dünya Madenciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı.

Sezyum, skandiyum, tellür, osmiyum, paladyum, rodyum, rutenyum ve tantalyum gibi ileri teknoloji elementlerin büyük bir bölümü için ülkemizde uygun jeolojik ortam bulunduğunu dile getiren Dönmez, “Ancak nadir toprak elementi dediğimiz lityum, berilyum, galyum, niyobyum, toryum, zirkonyum, rubidyum ve vanadyum gibi madenlerimizi bugüne kadar teknolojik nedeniyle bir değere dönüştüremedik. Bu alandaki gidişatı tersine çevirmek için Eti Maden Eskişehir Sivrihisar’da nadir toprak elementleri pilot tesis kurma çalışmalarına başladı. Bu elementlerin işlenmesiyle ilgili bazı ülkelerle de görüşmelerimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Lityum karbonat üretimi ile ilgili de 2 ay önce Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri’ne giderek pilot üretime dönük çalışmaları yerinde incelediğini belirten Dönmez, “7 Aralık 2020 Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri’nde lityum karbonat üretime başlıyor. Başlangıçta 10 bin ton/yıl olacak pilot üretimimiz kısa süre içerisinde 600 bin ton/yıla kadar çıkacaktır. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak. Madencilik bütün bu teknolojilerin devam etmesi ve daha ileri gitmesi için gerekli hammaddeyi sağlayan lokomotif bir sektördür. Çok önemlidir ve önemli olmaya da devam edecektir.” şeklinde konuştu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadenProfesyonelleri.com Yayında
Sonraki İçerikYERMAM Başkanı ve Üyeleri Birliğin 3. Kuruluş Yıldönümünde Anıtkabir’i Ziyaret Etti