1957 yılında Tayyip Altuncu ve Ahmet Avni Altuncu kardeşler tarafından kurulan ve kauçuk sektöründe üretime başlayan FKK Güney Oto Lastik Takoz Sanayi, 1965 yılında otomotiv ve kamyon yedek parçaları, 1989 yılında ise maden sektörü için öğütme değirmenlerinin iç kaplamaları olan kauçuk astar ve lifterbarları üretmeye başladı. 30 yılda maden sektöründe kauçuk astar & lifterbar üretiminde dünyanın en büyük üçüncü üreticisi konumuna gelen firmanın ileriye dönük hedefi dünyada 1 numara olmak.

Almanya’nın Münih kentinde her 3 yılda bir düzenlenmekte olan dünyanın en büyük Maden Ekipmanları ve İnşaat Makineleri Fuarı’na Samsun’dan FKK Güney Oto Lastik Takoz Sanayi ve Tic. AŞ de katıldı. Bu yıl, 08-14 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşen fuarı 200 ülkeden yaklaşık 620 bin kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor.  614 bin metrekare alanda kurulan fuara Samsun’dan katılan iki firmadan biri olan FKK Güney Oto Lastik ve Takoz Sanayi’nin standındaki maden ekipmanları ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Türkiye’den 190 firmanın katıldığı fuara, Samsun’dan katılan sektörünün öncüsü FKK, 63 metrekarelik standı ile ülkemizi en iyi şekilde temsil etti. Bauma 2019 fuarına 7 kişilik bir ekiple katılan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Altuncu, 2013 yılında ilk kez katıldıkları Bauma Fuarına bu yıl üçüncü kez katıldıklarını söyledi.

Kauçuk astar & lifterbar ürünlerinin Türkiye’nin ve dünyanın maden sektöründe en yüksek üretim kapasiteli işletmelerinde çalıştığını dile getiren Ufuk Altuncu, dünya madencilik sektöründe global anlamda bilinen tek Türk yedek parça üreticisi olduklarını vurguladı.

Altuncu, ürettikleri kauçuk değirmen astar ve lifterbarlar, değişik maden sektöründeki bilyeli değirmenlerin yanı sıra, SAĞ değirmenler, AG değirmenler, FGD değirmenler ve yıkama tamburlarında kullanılmakta olduğunu belirtti.

Ayrıca çapı 3,5 metreden, çapı 11,5 metreye kadar olan maden öğütme değirmenlerinde astar & lifterbar proje tasarımı ve üretimi yapma kapasitesine sahip olduklarını belirten Altuncu, sergiledikleri ürünler için Bauma fuarından yeni siparişler aldıklarını bildirdi.

Firmanın şu anda ikinci ve üçüncü kuşak yöneticiler tarafından yönetildiğini de dile getiren Altuncu, önümüzdeki 2 yıl içerisinde talebi karşılamak için Çorum OSB’de yeni bir fabrika açma planları olduğunu da belirterek, ‘’62 yıllık kauçuk işleme ve üretme bilgisine sahip bir firma olarak madencilik sektörüne sunmuş olduğumuz ürünler katıldığımız her fuarda çok büyük talep görüyor. Bauma fuarında, madenlerde kullanılan öğütme değirmenlerinin kauçuk astar ve liftebarlarını sergiledik. Ayrıca İstanbul’daki Tuzla Birlik OSB’de 4 bin metrekarelik fabrikamızda son teknoloji ile üretilen vulkollan, poliüretan forklift ve istif makinaları tekerleri de gelen ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Pazardaki mevcut talebi karşılamak için önümüzdeki süreçte Çorum OSB de 5. fabrikamızı açacağız.’’ dedi.

Afrika ve Güney Amerika Pazarından Büyük İlgi

FKK Güney Oto Lastik Takoz Sanayi ve Tic. AŞ’nin ürettiği tüm ürünlerin özellikle Afrika ve Güney Amerika’daki ülkelerin pazarlarında büyük ilgi gördüğünü de sözlerine ekleyen Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Altuncu, ‘’Ürünlerimize gösterilen ilgi nedeniyle bu pazarlara yönelik yeni pazarlama teknikleri geliştireceğiz. Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları çerçevesinde yeni geliştirdiğimiz aşınmayı minimize eden özel bir hamurdan üretilen kauçuk değirmen astar ve lifterbarlarımız da Bauma Fuarı standımızda sergilenmiştir. Bu ürünlerimiz Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu pazarlarından büyük talep görmüştür.’’ diye konuştu.

Samsun’da biri 10 bin metrekare, diğeri 3 bin metrekare kapalı alan olmak üzere iki fabrikada üretim yapan FKK, Samsun tesislerinin yanı sıra, Çorum OSB’de 60 bin metrekare açık, 3 bin metrekare kapalı alanda üretimini sürdürüyor.

Bu üç tesisin yanı sıra FKK’nın, 2016 yılında açılan İstanbul Tuzla Birlik OSB’de 4 bin metrekare kapalı alan üzerinde üretim yapan dördüncü tesislerinde ise vulkollan ve poliüretandan mamul teker üretimi yapılmaktadır. Tuzla tesisindeki ürünler, genellikle büyük depolarda kullanılan istif makineleri ve forkliftler için kullanılıyor. Diğer taraftan Tuzla OSB tesisinde üretilen vulkollan tekerlerin bir kısmı da, açık ocak ve yer altı maden işletmelerinde kullanılıyor.

Dünya Devleri ile İşbirliği

FKK Güney Oto Lastik Takoz Sanayi ve Tic. AŞ, yapmış olduğu ticari isbirlikleri ile sektördeki değişilmez yerini 62 senedir korumakta ve geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

Alman Covestro firması ile yapmış olduğu antlaşma neticesinde dünyanın en dayanıklı poliüretanı olarak gösterilen vulkollanın Türkiye’deki tek yetkili üreticisi olan FKK, Amerikalı Carlisle Accella firmasının ürettiği TYRFIL poliüretan lastik dolum sistemlerinin Türkiye, Ukrayna, Fas, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs, Gürcistan ve Bulgaristan’daki tek yetkili üreticisi konumuna geldi.

Çorum’daki 3 bin metrekare kapalı alanda ağır hizmet araç lastiklerinin TYRFIL poliüretan dolum hizmeti sunan firma, özellikle ağır hizmet araçlarında ve iş makinelerinde kullanılan lastiklerdeki patlama, yarılma, yırtılma, kesilme problemlerini tamamen sorun olmaktan çıkardı.

Dünya madencilik sektöründe bayrağımızı gururla dalgalandıran FKK, dünyadaki en önemli maden fuarlarında da ülkemizi temsil ediyor.

FKK, Bauma Fuarı’nın yanı sıra, bugüne kadar, Maden Türkiye İstanbul, Amerika Birleşik Devletleri’nde Las Vegas Minexpo, Rusya’da Mining World Moscow, Birleşik Arap Emirlikleri’nde MENA Mining Show Dubai, Kanada Quebec IMPC ve Kazakistan Mining World Central Asia fuarlarına katılarak dünyadaki marka bilinirliliğini güçlendirdi.

Bir Türk markasının madencilik sektöründe ilk defa potansiyel güç olduğunu gösteren FKK, önümüzdeki 2 sene içinde Şili, Güney Afrika, Avustralya ve Çin de gerçekleştirilecek maden fuarlarına da katılarak, hem ülkemizin madencilik sektöründe bir güç olduğunu vurgulayacak, hem de portföyüne yeni müşteriler ekleyecek.

Dünya madencilik sektöründe bilinen en önemli 3 yedek parça markasından biri olmanın gururunu yasayan FKK, önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği yeni yatırımlarla dünyada kendi sektöründe 1 numara olmayı amaçlıyor.

FKK Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk ALTUNCU

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTüfekçioğlu Kauçuk AŞ Kazakhmys-Zhezkazgan Bakır Flotasyon Selülleri Yenileme İhalesini Kazandı
Sonraki İçerikMT Firma Rehberi 2019 Çıktı