Harita genel tanımıyla; yeryüzünün tümünün ya da bir parçasının belirli oranlarda küçültülmüş şekilde bir düzlem üzerinde gösterimidir. Yeryüzü düzleme açılamayan kapalı bir şekil olduğundan, küçültme ve harita projeksiyonları kullanılarak bir düzleme izdüşüm işlemi yapılır. Ülkemizde çeşitli amaçlar için farklı ölçeklerde haritalar üretilmektedir.

Bu haritalar yeryüzüne dayalı her türlü projelendirme ve uygulamalarda farklı meslek gruplarına sahip kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle diğer teknik çalışmalara ait haritalar üretilirken ilgili teknik esaslar bilinerek üretilmesi gerekir.

Örneğin; jeoloji, maden, inşaat, mimarlık, şehir ve bölge planlama, orman, ziraat vb. gibi diğer mühendislik dallarının tümü topoğrafya ölçümleriyle alakalı çalışmaları olduğundan haritacılığa ihtiyaç duymaktadır. Diğer taraftan tüm ulaşım sistemlerinde, madencilik faaliyetlerinde, güvenlik uygulamalarında, arama kurtarma işlemlerinde, tarımsal faaliyetlerde ve sportif aktivitelerde bu tür sistemler yaygın şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde konum belirleme amaçlı kurulmuş ve kullanılan GPS, DORIS, GLONASS, PRARE, TOPEX/Poseidon uydu bağlantılı sistemlerin başlıcalarıdır.

Günümüz koşullarında madencilikte kullanılabilen teknolojiler sayesinde gerek yersel yöntemler gerekse GNSS yöntemleriyle ölçümler yapılmaktadır. Açık işletmelerde insansız hava araçları (İHA), yer altı işletmelerinde ise açık işletmeler ile aynı ölçü yöntemleri olmakla beraber yer altı ölçümlerine özel tekniklerde kullanılır. Bu ölçüm yöntemlerine, Teodolit ölçüm cihazları(Total Station) ya da Lidar teknolojisi örnek gösterilebilir.

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 108. sayı 62. sayfalardadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSalınbaş’ta Elde Edilen Sonuçlar Yeni Sondaj Programı Başlattı
Sonraki İçerikEnerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi İstanbul’da Gerçekleştirildi