Altın Madencileri Derneği (AMD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel, Türkiye’de üretim yapan altın madeni şirketlerinin bu yıl bir rekora imza atarak 44 ton külçe altın üretimi gerçekleştireceğini açıkladı.

Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Yücel, altın üretiminin 2019 yılında 38 ton olarak gerçekleştiğini, ülkenin altın talebinin son 25 yılda, yıllık ortalama 160 ton olduğuna dikkat çekti. Yücel, bu yıl 150 tonluk bir talep beklediklerini, 2017’de yapılan değişiklikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yerel üreticilerin ürettikleri altını piyasa fiyatından alan ilk alıcı olarak alma hakkına sahip olduğunu aktardı. Yücel, konuyla ilgili, “Düzenleme değişikliğiyle birlikte TCMB bizim tek alıcımız haline geldi. Bugüne kadar ürettiğimiz tüm altını aldı.” ifadelerini kullandı.

Haberde, TCMB’nin 2019 sonunda rezervlerinde 411,8 ton altın bulundurduğu belirtilirken TCMB’nin 2019 altın rezervinin 372 tonunun Borsa İstanbul’da, 5,9 tonunun ise Bank Of England’da tutulduğu aktarıldı.

Dünya Altın Konseyi ise 2020 Ağustos ayı itibarıyla Türkiye’nin altın rezervlerinin 583 tona yükseldiğini açıklarken Yücel, spot altın ons fiyatlarının Ağustos’ta 2.000 doları aşmasıyla birlikte başta yerli yatırımcılar olmak üzere Türkiye’de altın üretmek için daha fazla iştah olacağını öngördü. Türkiye’nin 6.500 tonluk potansiyel ve en az 1.500 tonluk çıkarılabilir altın rezervi bulunduğuna dikkat çeken Yücel, 2000-2019 yılları arasında ülkenin 340 ton fiziki altın ürettiğinin altını çizdi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTüprag Efemçukuru Madeni’nde İş Günü Kayıplı Kazasız 1000 Gün
Sonraki İçerikMAPEG Uç Üretim Şartı ile İhaleye Çıkacak