2020 yılı Haziran ayına ilişkin dış ticaret, ihracat ve ithalat verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Genel ticaret sistemine (GTS) göre ülke ihracatımız Haziran ayında bir önceki aya göre %35,13 artarken, geçen yılın aynı ayına kıyasla %15,77 oranında azalarak 13 milyar 469 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Madencilik sektörünün 2020 yılı Haziran ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %1,5 azalarak 312 milyon 700 bin dolar olarak açıklandı. Bu oranla maden ihracatı genel ihracatın %2,3’ünü karşılamış oldu.

Madencilik sektörünün 2020 ilk 6 aylık ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %13,1 azalarak 1 milyar 850 bin dolar oldu. 2019 yılı ilk 6 aylık süreçte toplam maden ihracatı rakamı ise 2 milyar 128 bin dolardı.

Ticaret Bakanlığı tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada; Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz etkilerinin, hem ülkemizin hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başladığının görüldüğünü aktarırken Mayıs ayından itibaren yukarı yönlü toparlanma sinyali veren ihracatımızın Haziran ayında artışa geçtiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Haziran ayında ihracatımızda görülen toparlanma sürecine Bakanlığımızca başlatılan, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuar organizasyonları ve destekleri gibi dijital ekonomi politikaları ve alternatif ulaşım güzergâh ve taşıma yöntemleri gibi lojistik politikalarıyla yoğun ve etkin biçimde katkı sağlaması ile ileriye dönük pozitif sinyaller verildiğini söylemek mümkündür. İhracatta yakalanan bu artış trendinin devam ettirilmesi adına ihracat odaklı politikaların geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması yönünde adımlar atılacaktır.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMetso ve Outotec Arasındaki Birleşme Tamamlandı
Sonraki İçerikHasan Yücel: “Salgınla birlikte yer altının geleceğimiz olduğu perçinlendi!”