Hakkari’nin en köklü maden şirketlerinin girişimiyle kurulması planlanan ‘Çinko İzabe Tesisi’ için kente gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, yerin 400 metre altında incelemelerde bulundu.

Dönmez ve Kalaycı, kendilerine yapılan karşılamanın ardından Hakkari-Çukurca kara yolunda üretim yapan özel bir şirkete ait madeni ziyaret etti. Bölgedeki kurşun ve çinko ocaklarında inceleme yapan Bakanlar, yerin 400 metre altında incelemelerde bulundu.

İHA’da yer alana habere göre ziyaretleriyle ilgili bir açıklama yapan Kalaycı, “Bugün insanoğlu çağdaş medeniyet seviyesine madenleri işleyerek ulaşmıştır. Hayatımızın her alanında madenlerle içli dışlıyız. Kullandığımız otomobilden, bilgisayar ve cep telefonundan tutun içinde bulunduğumuz binalara kadar her şey aslında madenden yapılmış.” dedi.

Kentteki köklü maden işletmecilerinin “Çinko İzabe Tesisi” kurmak istediklerini anımsatan Kalaycı, “Bugün çinko maden tesisini ziyaret ettik. Oldukça güzel bir ocak. Gerek çevreye saygısından dolayı gerek iş sağlığına verdiği önemden ve gerekse de madenin zenginliği anlamında çok iyi bir maden. Geliş sebebimiz izabe yatırımı yapmak istiyorlar. Bu izabe tesisi için bizi bilgilendirmek istediler. Bizde memnuniyetle davetlerine icabet ettik. Gördüklerimiz karşısında da gurur duyduk.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye; tarımı, madenciliği ve turizmi ihmal edemez” diyen Kalaycı ise madencilikte hiç kimseye muhtaç olmadığımızı belirterek, “Arayacağız, bulacağız ve işleyeceğiz. Nihai ürün haline getireceğiz. Tıpkı tarımda olduğu gibi kimseye muhtaç değiliz. Kendi topraklarımızda en iyi tarımı ve turizmi yapacağız. Bu bakımdan ülkemizde madenciliğe farklı bir önem vermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Maden şirketine ait flotasyon tesisini de gezerek işlenen madenler hakkında bilgi alan Dönmez ve Kalaycı, madencilerle basına kapalı toplantı yaptı. Toplantıda sunum yapan maden şirketi CEO’su Azat Ölmez ve maden mühendisleri, bölgedeki rezervler hakkında detaylı bilgiler aktardı.

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEpiroc, İlk Kez Elektrik Bataryalı Yerüstü Sondaj Makinesini Deniyor
Sonraki İçerikAydın Sanayi Odası Başkanı Şahin Madencilik Sektörüne Dair Değerlendirmelerde Bulundu