Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtımı gerçekleştirilen “İkinci 100 Günlük İcraat Programı” tüm bakanlıkları kapsayacak şekilde çalışmalar içeriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kapsamında planlanan çalışmalar ise şu şekilde açıklandı:

ETKB-06: Kamuya ait sahalardaki yerli kömür üretiminde; tüvenan linyit üretiminin %9 artırılarak 7.000.000 ton’a, tüvenan taşkömürü üretiminin %7 artırılarak 427.000 ton’a yükseltilmesi.

ETKB-07: Kömür üretimi yapılmayan kamuya ait 4 adet sahanın özel sektöre devrinin tamamlanması.

ETKB-08: Maden arama, araştırma ve üretiminde elde edilen jeolojik bilgi ve verilerden 220.000 m karot numunesi ve 100.000 adet jeokimya numunesinin arşivlenerek kullanıcıların hizmetine sunulması.

ETKB-09: Tarım sektörü için 3 yeni Bor Gübre üretimine başlanması.

ETKB-10: Birinci 100 günlük dönemde tamamlanan yeni tesiste üretilen Borlu Temizlik ürünün piyasaya arzı için lansman yapılması.

ETKB-11: Dünya Bor pazarının lideri olarak 100 günlük dönemde toplam 500.000 ton rafine bor ürünü satışının yapılması.

ETKB-12: Maden bölgesi ilan edilen ilk bölge olan İstanbul Cebeci Taş Ocaklarının şirketleşme işlemlerinin tamamlanması.

ETKB-13: 1.000 adet maden sahasının ekonomiye kazandırılması için ihaleye çıkılması.

ETKB-14: Madenlerin ülkemizde işlenip uç ürün üretilecek şekilde tesis kurulması şartıyla alüminyum ve kalker maden sahalarının ihale ilanına çıkılması.

ETKB-15: Yer altı kaynakları potansiyelimizin tespiti için havadan jeofizik araştırmalar kapsamında; Ülkemizin yüz ölçümünün %96’sının (750.000 km2) taraması neticelendirilerek haritaların hazırlanması.

ETKB-16: Yer altı kaynakları potansiyelimizin tespiti kapsamında yapılan sondaj miktarının toplam 1.500.000 metreye ulaştırılması.

ETKB-17: Yurt dışı maden arama ve işletme faaliyetleri kapsamında Özbekistan’da 2 adet metalik maden sahasının arama ruhsatının alınması.

ETKB-18: Yatırımcıların işlemlerinde bürokrasiyi azaltacak ve madencilik sektörüne hız kazandıracak e-maden projesinin faaliyete geçirilmesi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBakan Dönmez 2019 Bütçe Maratonunda Konuştu
Sonraki İçerikAlamos Gold Kirazlı Projesiyle İlgili Bir Güncelleme Paylaştı