Kayen Sondaj, Eti Bakır’dan sene başında aldığı toplu makine siparişinin teslimatlarına başladığını duyurdu.

Boart Longyear’ın Türkiye temsilcisi Kayen Sondaj, ülkemizin önemli maden şirketlerinden Eti Bakır’a yurtiçi ve yurtdışında yer alan çeşitli maden arama projelerinde kullanılmak üzere Boart Longyear LF90D ve LF160 yerüstü sondaj makinelerinden 2021 yılı başında çeşitli adetlerde sipariş almıştı. Kayen Sondaj Genel Müdürü Gökhan Nasuh’un Madencilik Türkiye dergisine verdiği bilgilere göre alınan siparişlerin teslimatına başlandı.

Nasuh’tan edinilen bilgilere göre bahse konu siparişin son yıllarda Avrupa madenciliği ölçeğinde gerçekleştirilen tek seferdeki en büyük sondaj makinesi alımı olduğu öğrenilirken, ilk kez Boart Longyear tarafından dünyaya sunulan FL262 Otomatik Tij Yükleme (Freedom Loader™) sisteminin de siparişe dahil olduğu vurgulandı. Sunduğu üst düzey iş güvenliği ve verim artışı gibi özellikleriyle öne çıkan Freedom Loader™’ın Avrupa’da ilk kez Eti Bakır tarafından kullanılacağı da öğrenilenler arasında.

Nasuh, ilk teslimatların şirketin Siirt Madenköy işletmesine yapıldığını ve makinelerin Boart Longyear mühendisleri tarafından devreye alınarak Eti Bakır personellerine gerekli eğitimlerin verildiğini aktardı.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Eti Bakır Sondaj Operasyonları Müdürü Mustafa Türkoğlu ise 2021 yılında şirket olarak yaklaşık 100.000 metre olarak gerçekleştirdikleri arama sondajlarını bu sene 150.000 metreye çıkarmayı hedeflediklerini ve makine parklarına kattıkları bu yeni nesil makineler sayesinde hedeflerine çok daha hızlı ve güvenle ulaşacaklarına inandıklarını söyledi.

LF160 Yerüstü Sondaj Makinesi ve FL262 Freedom Loader sisteminin ilk çalışma görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz:

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBorusan Cat Türkiye Genel Müdürü Hasan Tahsin Güven Vefat Etti
Sonraki İçerikHorzum AŞ Pınargözü Çinko Madenin’de 4. Desandre Hazırlık ve Geliştrime Çalışmalarına Devam Ediyor