Kırıkkale’nin Delice ilçesinde yer alan dağların eteklerindeki fay hattından günlük olarak yeryüzüne çıkan 200 bin litre doğal kaynak suyundan elde edilen Delice tuzu, 11 ülkeye ihraç ediliyor.

Toprak minerallerini toplayıp sera tipi havuzlara getirilen doğal kaynak suyu, güneş ışınlarıyla buharlaştırılırken kimyasal işleme maruz kalmadan doğal yöntemlerle tuz elde ediliyor. Mineral zenginliği ile ön plana çıkan tuz; ABD, Almanya, İsviçre, İngiltere, Avustralya, Belçika, Kore ve Yeni Zelanda gibi ülkelere ihraç ediliyor. Katı hali yurt içi ve yurt dışında ilgi gören tuzun sıvı hali de yurt dışına gönderiliyor.

Mayi Tuz Madencilik ortağı Sibel Gözüyukarı’nın İHA muhabirine yaptığı açıklamada Delice tuzunu babası ile birlikte keşfettiklerini ve tuz ocağının dünyada sadece üç kaynakta olduğunu söyledi.

Tuzun dünyada nadir olduğunu ifade eden Gözüyukarı, “Babam ile beraber bu tuz ocağını keşfettik. Bu kadar kaliteli bir tuzu bulduktan sonra neden ülkemizden çıkan bu tuz dünya markası olmasın dedik ve bu tuzun markalaşma hikâyesini başlattık. Bu tuzun hikâyesi şu şekilde; bu kadar kaliteli tuzu bulduktan sonra dünyada çok nadir olduğunu keşfettik. Dünyada sadece üç tane bunun gibi kaynaktan tuz çıkıyor. Dünya farkında aslında, biz ülke olarak bu tuzların bu kadar değerli olduğunu bilmiyoruz. Dünyada üç kaynakta var. Bir tanesi de bizde olduğundan dolayı ülkelerden bize teklif geldi.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta 11’inci ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Gözyukarı, “Şu anda dönüşler çok güzel. Özellikle Amerika, Almanya ve Hollanda’daki gidişattan çok memnunuz. Oradaki insanlar daha fazla talepte bulunuyorlar. Amacımız ihracat ağımızı daha da büyütmek. Amerika’da iyi bir pazardayız şu anda. Almanya’da güzel bir pazardayız. Gelecek yıl hedeflerimiz arasında Körfez ülkeleri var. Dubai ve Katar’a da tuzumuzu pazarlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Tüm toprak minerallerini toplayarak 300 metrelik fay kırığından çıkan sudan dünyada nadir bulunduğunu kaydeden Gözüyukarı, “Bu tuz buradan çıkıyor. Bir metre boyunca kaya tuzlarından geçerek tuzluğunu alıyor. 300 metrede de tüm toprak minerallerini bünyesine alarak burada fay kırığından açığa çıkıyor. Bizde bunu sadece güneşte kurutarak paketliyoruz. İçerisinde hiçbir kimyasal madde olmadığı gibi buranın da zengin minarelerini de bünyesine almış oluyor. Dünyada hiçbir tuzda bulunmayan ’iyot’ minerali var. Buda ’tiroit’ hastalarının gözdesi haline getiriyor.” şeklinde konuştu.

Tuzun içerisinde magnezyum, potasyum, kalsiyum, altın, gümüş, iyot gibi toplamda 84 mineral olduğunu sözlerine ekleyen Gözyukarı, “Bu tuz doğal olduğundan dolayı tansiyon hastaları bile güvenle tüketebiliyor. Dünyada bu kadar tercih edilmesinin sebeplerinden biri haline getiriyor. Çünkü tuz algısı ’dünyada tuz yiyince tansiyonum çıkar. Sağlığıma zararlı olur.’ Ama bizim sodyum oranının düşük olması, minarelerinin bu kadar yüksek bir ’iyot’ oranına sahip olması da dünyada bizi gözde haline getiriyor.” ifadelerini kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik2. AMORF Doğaltaş Tasarım Proje Yarışması Efes Antik Kenti’nde Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikMadencilik Sektörü, 2021 Yılının İlk 9 Ayında 4,38 Milyar Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi