Maden sektörünün ilk 6 aylık ihracat verileri açıklandı. 2024 yılı Ocak-Haziran döneminde maden ihracatı; 2023 yılının ilk yarısına göre değer bazında yüzde 1,09 artış göstererek 2 milyar 812 milyon dolardan, 2 milyar 843 milyon dolara yükseldi. Üst gruplar bazında metalik cevherler ihracatı yüzde 13 artış ile 2023 yılı Ocak-Haziran dönemine göre 970 milyon dolardan, 1 milyar 96 milyon dolara yükseldi. Doğal taşlar ihracatı yüzde 1,16 gerileyerek 906 milyon dolardan, 896 milyon dolara düştü. Endüstriyel mineraller ihracatında ise söz konusu dönemde düşüş yüzde 0,85 oldu. 2023 yılının ilk 6 ayında 577 milyon dolar olan endüstriyel mineraller ihracatı, 2024’ün ilk yarısında 573 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

 2024 yılının, geçen yıl gibi dünya açısından zor bir yıl olarak devem ettiğini ifade eden İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Derviş Han Elmacı, ihracat verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Metalik cevherlerin dünya genelinde sanayi üretimindeki artışlarından dolayı değerini koruduğunu ve Türkiye’nin geçen yılın ilk 6 ayına oranla değer bazında yüzde 13 daha fazla metalik cevher ihracatı gerçekleştirdiğini kaydeden Derviş Han Elmacı, “Buradaki artış; doğal taşlar, endüstriyel minareller ve diğer grupların pazarlarındaki daralmayı tolere etti. Böylece, genel toplamda maden ihracatında yüzde 1,09’luk değer artışı ile ilk 6 ayı tamamladık. Yılın ilk 3 aylık döneminde olan yüzde 6,35’lik artış, ikinci 3 aylık dönemde erimiş durumda. Genel çerçeveden baktığımızda ise dünyadaki sorunların, ülkemiz ihracatının önündeki süreci olumsuz etkilemesi çok muhtemel görünüyor. Özellikle dünyanın savaş iklimi, navlun sorunu, global piyasalardaki belirsizlik, Çin’deki yapı stoklarının fazlalığı ve Amerika’daki faizlerin yüksekliği bu noktada çok etkili oldu. Bunun yanında, ülkemizdeki üretim maliyetlerindeki artış da miktar ve değer bazında olan düşüşümüzün devam edeceğini gösteriyor. İMİB olarak yaptığımız sektörel ticaret heyetleri ile özellikle doğal taş ihracatını artırmayı hedefliyoruz. 2024 yılı için bundan sonraki süreçte Orta Vadeli Program’ın (OVP) hayata geçmesi durumunda şartların olası iyileşmeleri ile bu olumsuz havanın bütün sıkıntılara rağmen dağılabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKaymaz 3. ADT Projesi ÇED Olumlu Kararına İptal! Hukuki Süreç Devam Ediyor
Sonraki İçerikBakan Bayraktar: “TTK’nın Özelleştirileceği Yönündeki İddialar Doğru Değil”