Ülkemiz 6 Şubat 2023 tarihinde Cumhuriyet tarihinin en ağır felaketlerinden birine şahit oldu. 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde gerçekleşen iki deprem ve önemli büyüklüklerdeki sayısız artçı sarsıntı ile başta depremin merkezinde yer alan Kahramanmaraş ve Gaziantep olmak üzere Hatay, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa’yı içine alan bölgede ağır hasar meydana geldi. Ankara’dan Samsun’a kadar çok geniş bir coğrafyada hissedilerek paniğe sebep olan deprem sonrasında binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken binlercesinin de halen enkaz altında bulunduğu tahmin ediliyor.

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yerli ve yabancı çeşitli kuruluşlarca yürütülen kurtarma çalışmaları kapsamında Türk Maden Endüstrisi’nin güzide maden şirketleri de kurtarma ekiplerinin bölgeye intikalini sağladı.

Türkiye Madenciler Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre üye şirketleri ile AFAD ve ETKB arasında koordinasyon sağlanarak aşağıdaki listede yer alan arama-kurtarma ekipleri felaket bölgelerine doğru hemen hareket etti.

Türkiye’nin dört bir yanındaki maden işletmelerinden yola çıkan ekiplerin bir kısmı deprem bölgelerine ulaşarak kurtarma çalışmalarına dahil olurken bir kısmı da yol ve mevsim şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle ulaşım çabalarını sürdürüyor.

Arama kurtarma çalışmalarında ihtiyaç duyulacak makina, ekipman ve malzemeler ile ilgili derneğin ayrıca duyuru yapacağı öğrenilirken deprem bölgesinde faaliyet göstermekte olan pek çok maden şirketinin de iş makinaları ve personel gücü ile kurtarma çalışmalarına katıldığı biliniyor.

  Firma İl Kişi sayısı Açıklama (Ekiplerin İntikal Durumları)
1 Eti Krom AŞ Elazığ 12 ELAZIĞ
2 TÜMAD MADENCİLİK Balıkesir-Çanakkale 15 ADANA
3 Yeni Anadolu Madencilik Manisa 20  
4 Anagold Altın Madencilik Erzincan 25 MALATYA
5 Çayeli Bakır İşletmeleri Rize 11 KAHRAMANMARAŞ
6 Eti Bakır İşletmeleri İzmir 5 GAZİANTEP
7 Tüprag Efem Çukuru İzmir 12 OSMANİYE
8 Demir Export Fernas Manisa 24 KAHRAMANMARAŞ
9 Eti Bakır İşletmeleri Kastamonu 5 HATAY
10 Eti Bakır İşletmeleri Artvin 5 HATAY
11 Eti Bakır İşletmeleri Siirt 5 MALATYA
12 Eti Bakır İşletmeleri Adıyaman 5 ADIYAMAN
13 Polyak Eynez İzmir 25 HATAY
14 Polyak Eynez   15 OSMANİYE
15 CVK Hayri ÖGEL Harmancık 8  
16 ESAN MADENCİLİK Balıkesir 11 OSMANİYE
17 KOZA ALTIN İZMİR 17 OSMANİYE
18 İMBAT MADENCİLİK Manisa 21 OSMANİYE
19 ACACİA MADEN Kastamonu 21 KAHRAMANMARAŞ
20 ÖKSÜT MADEN kayseri 8 OSMANİYE
21 LİDYA MADEN Balıkesir 8 OSMANİYE
22 ZENİT MADEN Balıkesir 6 HATAY
23 TTK ZONGULDAK 84 GAZİANTEP
24 TTK ZONGULDAK 103 GAZİANTEP
25 TKİ TAVŞANLI GLİ 75 GAZİANTEP
26 TKİ TAVŞANLI GLİ 72 HATAY
  TOPLAM   618  

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikRüstem Çetinkaya Yaşanan Deprem Felaketinin Ardından Açıklamalarda Bulundu
Sonraki İçerik2 Bin 103 Madenci Deprem Bölgesinde Kurtarma Çalışmalarına Katılıyor