2021 yılı Mart ayına ilişkin dış ticaret, ihracat ve ithalat verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Genel ticaret sistemine (GTS) göre ülke ihracatımız tarihi rekorunu kırarak Mart ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla %42,2 oranında arttı ve 18 milyar 985 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Madencilik sektörünün 2021 yılı Mart ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %35,4 artarak 446 milyon 771 bin dolar olarak açıklandı. Bu oranla maden ihracatı genel ihracatın %2,3’ünü karşılamış oldu.

Madencilik sektörü ihracatı Mart ayında 2021 Şubat ayına göre de artış yaşadı. Şubat ayında gerçekleşen ihracat 415 milyon 459 bin dolar olurken Mart ayında %7,5’lik artış gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada; “İşlenmemiş veya yarı işlenmiş altın ithalatı hariç tutulduğunda, Mart ayı ithalatının bir önceki yılın aynı ayına göre % 34,4 oranında arttığı görülmektedir. Bununla birlikte, işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç olarak bakıldığında Mart ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının % 80,7 seviyesine çıktığı anlaşılmaktadır.

2020 yılı Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz etkilerinin, hem ülkemizin hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği 2020 yılı Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başladığı görülmektedir. Covid-19 salgınının uluslararası ticarette yarattığı daralma sonucu 2020 yılı Nisan ayında 8 milyar 978 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatımız, 2021 yılı Mart ayında 18 milyar 985 milyon dolar olmuştur. Bu değer ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat değeri gerçekleşmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSSR Mining Çöpler Projesindeki Güncel Rezerv ve Kaynak Miktarlarını Paylaştı
Sonraki İçerikŞubat Ayının En Büyük Yatırımı Madencilik Sektöründen