Yaptığımız AR-GE çalışmaları neticesinde maden sahalarında cevher arayan sondaj ekiplerine ve madencilik sektörüne yeni teknolojiler ile çözüm ortağı olmak istiyoruz. Geliştirdiğimiz yeni EDDY, OWL Fishing Tool ve Aqua Guard sistemlerimizle maden arama operasyonlardaki karbon ayak izini düşürmeyi, oluşabilecek iş kazalarının önüne geçerek operasyonel mükemmelliği artırmayı ayrıca artan cevher arama faaliyetlerini düşürmeyi hedefliyoruz.

EDDY

Suyun önemi gezegenimizde her geçen gün artmakta temiz su kaynaklarımızın sayısı da artak kuraklıkta giderek azalmaktadır. Her alanda önemli olan su madencilik faaliyetleri için de hayati bir öneme sahiptir. Cevher arama faaliyetlerinde gerek yer altına gerekse de yer üstünde suyun doğru kullanımının önemini biliyoruz. Geliştirdiğimiz Eddy sistem, madencilik faaliyetlerinde kullanılan suyu kolayca temizleyip tekrar operasyonlarda kullanılabilir hale getirmektedir. Bu hem operasyonlardaki temiz su ihtiyacını düşürmekte hem de oluşan kirli suyun doğaya karışmasını engellemektedir. Delgi faaliyetleri sırasında kullanılan ve çeşitli kimyasallara, sedimanlara maruz kalmış suyumu eddy sistem temizleyip tekrar operasyonlarda kullanılır hale getirmektedir. Ayrıca temizleme sırasında suda bulunan kirletici unsurları toplayarak atık yönetiminize katkı sağlar. Operasyonlardaki tek damla suyu boşa gitmemesi ve tekrar operasyona kazandırılabilmesi için dünyada sınıfında tek ürün olma özelliğine de sahiptir. Tüm bunlar neticesinde kullanıldığı operasyonlarda %80 su tasarrufu sağladığı için operasyonunuzun karbon ayakizini %80 oranında düşürdüğü için çevreci madencilik yapmanıza olanak tanır.

OWL Fishing Tool

OWL Fishing Tool ile karotlu maden sondajı operasyonlarında ortaya çıkan takım sıkışması ve takım kurtarma operasyonlarında kuyu iptallerine artık gerek kalmayacak. Sondaj ekiplerinin en istemediği durumlardan olan kuyu için kurtarma operasyonlarına kuyuda tahlisiye kalması gibi durumlara OWL Fishing Tool ile son veriyoruz. Yeni bir tahlisiye olan OWL Fishing Tool sondaj operatörlerine, su basıncı ile çalıştığı için kuyu içerisinde kopan takımı istenildiği zaman tutma ve bırakma olanağı sunuyor. Bildik tahlisiyelerden farklı olarak eğer kuyu içerisinde kalan kopan takım sıkışık vaziyette kalmış iste OWL Fishing tool kuyudan geri alarak, çap düşme manevrası ile kuyuya tekrar devam edebilirsiniz. Ayrıca yine bildik tahlisiyelerden farklı olarak sağ veya sol diş ayırımı olmadan kopan takımları istenilen yönlerde tutmayıda sağlamaktadır. OWL Fishing Tool kopan takımları üzerinde bulunan 3 adet pabuç sayesinde tuttuğu için tahlisiye maaliyetlerini düşürmektedir. Her makinanın yanında bulunması gerek bu sistemin tüm çaplar için (P,H,N,B) alternatifi bulunmaktadır.

Aqua Guard

Yer altındaki sondaj operasyonları yeraltınca icra edilmesi sebebiyle yeterince tehlikelidir. Bu tehlikelere sondaj sırasında kuyuda karşılaşılan akifer de eklenince, özellikle iç tüp alma ve atma faaliyetleri imkansız hale gelmektedir. Geliştirdiğimiz Aquaguard sistem sayesinde yoğun akifere sahip sondaj kuyularında iç tüp alma ve atma işlemini çok kolay bir hale getirdik. Sondaj dış tüpün içine merkezleyici bilezik yerine yerleştirilen Aquaguard sistem sayesinde akiferin sondaj takımı içerisine girmesini kesiyor, makinede çalışan personellere güvenli bir çalışma alanı sunuyoruz. Her karotlu sondaj kuyusunda adapte edilebilen bu sistem, akifer sonucu iş durdurma sürelerini ve oluşabilecek iş kazalarının tamamını kesmektedir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKızıltepe’de 17.683 Ons Üretim Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikPolyak Eynez Analiz Laboratuvarı Hizmete Açıldı