T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 20 Kasım 2019 tarihinde düzenlenecek olan 3. Madencilik Şurası Hazırlık Çalıştayı’na ön hazırlık mahiyetindeki toplantı Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı tarafından dün İstanbul’da gerçekleştirildi. İlki 22 Şubat’ta yapılan hazırlık toplantılarının ikincisine yine sektörün öncü STK’larının temsilcileri ile kamu kurumlarının yetkilileri iştirak etti.

Toplantıya, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV) Başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve ilgilileri, Eti Maden İşletmeleri ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürleri, MTA ve MAPEG Genel Müdür Yardımcıları, TOBB Madencilik Meclisi Başkanı, YERMAM, Altın Madencileri Derneği (AMD), Maden Jeologları Derneği (MJD), Genel Maden İşletmecileri (GEMAD) ve Çanakkale Madenciler Dernek Başkanları, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Türkiye Madenciler Derneği (TMD), TÜMMER, KÖMÜRDER ve Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB) temsilcileri ile Maden Sanayi İşverenleri Sendikası (MASİS) temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Madencilik Şurası’nda görev yapacak olan ve 20 Kasım 2019’daki Çalıştay’da Başkanlarına söz verilecek olan 5 adet komisyon kurulmasına karar verilirken bu başlıklar şu şekilde belirlendi:

  1. Türkiye Madenlerinin Potansiyeli ve Değerlendirilmesi,
  2. Milli Madencilik Politikası ve Yasal Düzenlemeler,
  3. Çevre-İSG-Sosyal Boyut ile Madencilik
  4. Madencilik Eğitimi ve Tanıtımı
  5. Madenciliğin Finansmanı ve Teşvikler

Komisyonların ilk toplantılarını YMGV organizasyonu ile 10 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da yapacağı ve başkanlarını seçerek daha sonraki toplantı tarih ve gündemlerini belirleyecekleri öğrenildi.

Şura’nın 2020 yılı içinde yapılması bekleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikUluslararası Cevher Hazırlama Konferansı IMPC – AVRASYA Antalya’da Düzenlenecek
Sonraki İçerikMadencilik Sektörü Temsilcileri Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Görüştü