Afrika ve Avrupa’daki maden arama çalışmalarının yanı sıra ülkemizdeki faaliyetlerine de devam eden Oriole Resources, Karaağaç Projesi’ndeki ortağı Anadolu Export ile 300 bin dolar değerinde bir satış anlaşması imzaladı. Oriole, Karaağaç Projesi’ndeki net izabe geliri haklarının (NSR) satışı kapsamında 50 bin dolar değerindeki ilk ödemenin alındığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada tutarın geri kalan kısmının ise projenin inşaat safhasına geçmesi ile yapılacağı bilgisi yer aldı.

Satışın, varlıklarını değere çevirme stratejisi kapsamında gerçekleştirildiğini belirten şirket, varlık satışlarından elde edilen gelirlerin, öncelikle Covid-19 çerçevesinde devam eden gelişmelere bağlı olarak şirketini Kamerun’daki Bibemi Projesi’nde 2020 yılının ikinci yarısında gerçekleştirilmesi planlanan sondaj programının finansmanı için kullanılmasının amaçlandığı bilgisini verdi.

Oriole Resources CFO’su Bob Smeeton, imzalanan anlaşma ile ilgili şu yorumlarda bulundu: “Portföyümüzden gerçekleştirdiğimiz bu satış, varlıklarımızı değere çevirme stratejimizin bir parçası. Diğer şirketlerden aldığımız ve kabul ettiğimiz teklifler bu tarz anlaşmalarda sıklıkla görülen ve ortağımızın da sahip olduğu ‘ilk red hakkı (Right to First Refusal)’nı tetikledi ve Batı Toroslar bu fırsatı değerlendirerek, hakkını kullandı.

29 Ekim 2019 tarihinde de duyurulduğu üzere Anadolu Export, şirketimize 425 bin dolar tutarında başarıya dayalı ödeme gerçekleştirmekle yükümlüdür. Gerçekleştirilen bu anlaşma bize bu tutarı geri almak için mevcut tüm yolları takip etme fırsatı sunuyor. Önümüzdeki haftalarda yapıcı görüşmeler yapmayı heyecanla bekliyoruz.”

Geçmiş tarihlerde şirket tarafından yapılan açıklamalarda Karaağaç Projesi’ndeki JORC uyumlu belirlenmiş ve potansiyel maden kaynakları 0,2 g/t limit tenör ile 348.150 ons altın ve 2.832.036 ons gümüş olarak açıklanmış ve 50.000 onsu geçen altın kaynağı neticesinde taraflar arasında imzalanan anlaşmada yer alan 500 bin dolarlık başarı bazlı ödeme maddesi hayata geçmişti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikPark Elektrik, CTC Enerji ile Yapılan Rödovans Sözleşmesinin Tadil Edildiğini Duyurdu
Sonraki İçerikBarkom Grup, Diamantina Christensen ile Tek Yetkili Distribütörlük Anlaşması İmzaladı