Epiroc, sıfır emisyonlu elektrik bataryalı makinelerle madencilik alanında sürdürülebilir değişime öncülük ederek gezegene ve insanlığa karşı sorumluluğunu yerine getirmektedir.

Yer altı madenlerinde kaya kırmak, yüklemek ve taşımak için gereken ağır makineler, ağır çalışma koşullarını daha da zorlaştıracak şekilde gürültü, ısı ve duman üretmektedir.

Batarya ile çalışan elektrikli madencilik makineleri madenlerde bakım, havalandırma, soğutma tasarrufu sağlamakta, personel sağlığını geliştirmekte, çevresel ayak izini azaltmak ve madenciler için daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak için güçlü bir fırsat sunmaktadır.

Epiroc’un elektrik bataryalı dar damar yükleyicisi Scooptram ST7 Battery, Ocak 2018’den bu yana Peru’nun merkezindeki Atacocha madenindeki işçilere yeni bir soluk getirmektedir.

“Elektrik bataryalı madencilik makineleri sadece sektörün karbon ayak izini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda çalışanların daha kolay nefes alabilmesini sağlamaktadır”

Madendeki kayaları delmek, kaldırmak ve taşımak için kullanılan güçlü makineler, çalışanların sağlığını olumsuz etkileyebilecek karbon monoksit, nitrojen oksit ve ince tozdan oluşan toksik bir karışım üretmektedir.

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 113. sayı 40. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMühendis Tek-Sen Enerji Sendikası Kuruluyor
Sonraki İçerikAMC Türkiye
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi