TOBB bünyesinde sektörel gelişmeleri teşvik etmek ve kamu-özel sektör işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulmuş bulunan sektör meclislerinden olan Türkiye Maden Meclisi’nin 18 Mayıs 2020 tarihinde elektronik ortamda telekonferans ile gerçekleştirilen seçimli toplantısında Çiftay A.Ş Enerji ve Maden Grubu Başkanı İbrahim Halil Kırşan oybirliği ile Meclis Başkanı seçildi. Başkan Yardımcılığı’na ise yine oy birliği ile Demir Export Genel Müdürü Ramazan Yön getirildi.

Bünyesinde madencilik sektöründe faaliyet gösteren 28 firma, 9 sivil toplum kuruluşu ve 3 kamu iktisadi teşekkülü yer alan ve madencilik sektörünün gelişmesine katkı sunmaya çalışan Türkiye Madencilik Meclisi’nin seçimli toplantısı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu başkanlığında başlarken TOBB Sektörler ve Girişimcilik Dairesi Başkanı Saygın Baban tarafından seçim yöntemi hakkında bilgi verilmesiyle devam etti. Meclis bünyesinde yer alan özel sektör kuruluşlarının, STK’ların ve kamu iktisadi teşekküllerinin temsilcileri tarafından önerilen tek isim olan İbrahim Halil Kırşan oy birliği ile Meclis Başkanı seçilirken yine üyeler tarafından önerilen Ramazan Yön Başkan Yardımcısı seçildi.

Seçim sonrasında söz alan Kırşan önceki Meclis Başkanı İsmet Kasapoğlu’na bugüne kadar ki yönetimi ve katkıları için teşekkür ederken kendisinin tecrübelerinden faydalanmaya devam edeceklerini vurgulayarak Türkiye Madencilik Meclisinin sektörün haklarını koruyacak şekilde, ortak akıl ile ve mutabakatla maden meclisinin yönetileceğini söyledi.

Daha sonra dünyada madencilik endüstrisinin mevcut durumu hakkında bir durum değerlendirmesi yapan TOBB Türkiye Madencilik Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan özellikle salgının madencilik sektörümüze olan etkileri kapsamında sorunların çözümü için yeni bir Maden Kanunu’na ihtiyaç olduğunu ifade etti. Kırşan önümüzdeki günlerde Bakanlık tarafından hazırlanan yeni maden kanunu taslağının sektör paydaşlarının görüşüne açılacağını umduğunu ve ancak ruhsat güvencesini sağlayacak yeni bir maden kanunu ile Türk Maden Sektörüne ivme kazandırılabileceğine  inandığını dile getirdi.

Kırşan’ın ardından söz alan meclis üyeleri de yeni seçilen Başkan ve Başkan yardımcısını tebrik edip dilek ve temennilerini ileterek özellikle önceki başkan Kasapoğlu’na da teşekkürlerini sundular.

İbrahim Halil Kırşan; MTA Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı, Başkent Doğalgaz Genel Müdürlüğü ile Özelleştirme İdaresinde Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş ve 30 yıllık kamu görevinden sonra kendi isteğiyle emekli olup özel sektöre geçmişti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSandstorm Gold Hod Maden Projesi’nden Yeni Sondaj Sonuçları Paylaştı
Sonraki İçerikYeni Normal ile Maden Sahalarının Ziyaret Edilmesi