RPM Global ve ARDEF, günümüzde yaşanan Covid-19 salgınının madencilik sektöründeki olumsuz etkisini azaltmak amacı ile çeşitli yöntem ve yaklaşımlar geliştirerek, çalışmaların sağlıklı bir şekilde devam etmesini hedeflemektedir. Salgın sürecinde, maden saha incelemelerinin devamlılığı için yeni adaptasyonlar veya yöntemler geliştirilmesi, madenciliğin geleceği açısından da önemlidir. Dolayısıyla bu süreçte geliştirilebilecek yöntemler arasında öncelikle uzaktan saha ziyaretleri ele alınmalıdır.

Bilindiği gibi maden sahası ziyaretleri uzun zamandır araştırmacılar, madencilik şirketleri, danışmanlar ve yatırımcılar tarafından yüksek saygınlıkla gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir varlığı görüntülemek, gözlem ve görüş sağlamak için teknik bir ekibe sahip olmanın, varlığı anlamak için kritik önem taşıdığı kabul gören bir gerçektir.

Ancak uzaktan saha ziyareti hiçbir zaman gerçek bir saha ziyaretinin yerini tamamen alamayacaktır. Çünkü saha ziyaretlerinde temel amaç; yerinde verilerin incelenerek fiziksel onay verilmesidir. Uzaktan saha ziyaretlerinde ise ofis çalışmaları ile veritabanlarının incelenmesi sırasında karşılaşılabilecek olası sorunları en aza indirmek hedeflenmekte ve fiziksel onaya gerek duymadan raporlara ve verilere güvenme riskini azaltan değerlendirmeler yapılabilmektedir.  Uzaktan ziyaret düzgün bir şekilde gerçekleştirilirse, bilgi ve veri doğrulaması yalnızca masaüstü incelemesiyle ilişkili riski azaltmak için yeterli olacaktır.

Uzaktan saha ziyaretlerinin gerçekleştirilebilmesi için iki aşamalı teknolojik bir yaklaşım yeterli olacaktır. İlk aşama, veri gönderimi ve alımına uyumlu yazılımları içeren gerçek zamanlı iletişim yöntemleridir. İkinci aşama ise duyusal bilgileri toplamak ve iletmek için gerekli ekipman ve yazılımlardır. Bu ekipmanlar, basit bir akıllı telefon veya tablet, kask-baret kameraları, gözlük kameraları, mikrofon ve drone dahil olmak üzere ölçme ve veri toplama araçlarına kadar çeşitlilik gösterebilir.

Maden sahaları ziyaretlerine ilişkin pratik öneriler ve uzaktan saha ziyaretleri hakkında hazırlanan çalışmaya RPM Global internet sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz:

https://www.rpmglobal.com/resources/mine-and-mine-project-site-visit-guidelines-a-practical-approach/

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTOBB Türkiye Madencilik Meclisi’nin Yeni Başkanı İbrahim Halil Kırşan Oldu
Sonraki İçerikİMİB ve EMİB Başkanları Öğrencilere Verilecek Burs ile 7+1 Eğitim Modelini Anlattı