Kariyer planlamalarının yapılmaya başlandığı yaş aralığındaki kız öğrencilere odaklanarak yerbilimleri ve mühendislik okumaya teşvik edilmeleri amacıyla yürütülen ENGIE Projesi kapsamında 20 ülkenin katıldığı çevrimiçi uluslararası çalıştay geçtiğimiz günlerde düzenlendi.

2020’nin Ocak ayında başlayan projeye ülkemizden MJD (Maden Jeologları Derneği) çatısı altında geçtiğimiz yıllarda kurulan Kadın Kolları tarafından destek verilirken, pandemi sürecine rağmen organize bir şekilde ve titizlik içerisinde, MTA, JMO ve bir çok okulun da desteği ile ENGIE projesi hassas bir şekilde yürütülen çalışmalar sonucunda Türkiye proje katılımcısı 20’den fazla ülke içerisinde ilham veren ülkeler arasında ilk 5‘e girmeyi başardı.

Düzenlenen etkinlik sonrasında diğer aşamalara geçilen ve üç yıl devam edecek projede MJD Kadın Kolları daha büyük bir istek ve şevk ile projeye hız vererek çalışmalarını sürdürmeyi hedefliyor.

ENGIE; 13-18 yaşlarındaki kız öğrencilerin ilgisini yer bilimleri ve ilgili mühendislik disiplinlerini okumaya çevirmeyi amaçlamaktadır. Kariyer kararları genellikle hayatın bu döneminde alındığı için proje jeobilim ve jeomühendislik alanlarında cinsiyet dengesinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. AB tarafından finanse edilen proje kapsamında yirmiden fazla Avrupa ülkesinde bir dizi sosyal yardım faaliyetinin uygulanması için bir farkındalık artırma stratejisi geliştiriliyor ve bir paydaş ağı oluşturuluyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikCRIRSCO’nun Yıllık Değerlendirme Toplantısı Sanal Ortamda Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikSSR Mining Çöpler’de Üretim Öngörüsünü Sabit Tuttu