Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) rödovans yöntemiyle devrettiği sahalardan kömür üretimi gerçekleştiren özel firmalar, TTK’nın önemli miktarda gelir elde etmesini sağladı.

Kömür firmaları AA’da yer alan habere göre 2008’de 1 milyon 31 bin 712 ton, 2009’da 1 milyon 3 bin 760 ton ve 2011’de de 1 milyon 26 bin 732 ton olmak üzere bazı dönemlerde milyon tonu aşan üretim gerçekleştirirken TTK’nın 5 yılda özel maden ocaklarında üretilen toplam 2 milyon 189 bin 641 ton kömür karşılığında aldığı pay, 69 milyon 877 bin 430 liraya ulaştı.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Metin Demir yaptığı açıklamada, çoğu maden emeklisi aile işletmeleriyle çıkılan yolda üyelerin ekonomik bir mucizeyi başardığını söylerken 2011 yılı itibarıyla üretimde TTK’nin yakalandığını, cevher zenginleştirmede ise Türkiye standartlarında önemli yatırımların hayata geçirildiğini dile getirdi. Demir sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdemir, KARDEMİR, ÇATES gibi stratejik kurumlara önemli miktarda teminler yapılmaktaydı. ÇATES’in rehabilitasyon ve özelleştirme sürecindeki hatalar, Soma kazasının devamında gelen olumsuz ortam sebebiyle önemli kayıplar yaşandı ve özel sektör istihdam ve üretimde yarı yarıya küçüldü. Destek mekanizmalarının devreye alınmasıyla sektör tekrar toparlanma sürecine girdi. Cari açığımızın dengelenmesi, elektrik üretiminde yerli kaynak payının ve istihdamın artırılması gibi birçok ulusal önceliğimizin hayata geçirilebilmesi için bu sektörde faaliyet gösteren üyelerimizin önünü açacak yeni mekanizmaların da harekete geçirilmesi için gayretimizi sürdürüyoruz.”

Demir, üretimin önemine de işaret ederek, “Son 5 yıllık rakamlar aslında kapasitemizin sadece yarısı. İlave destekler gelirse 6 ay içinde tekrar 1 milyon ton sınırını aşabiliriz.” dedi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKoronavirüsle Mücadelede Maden İşletmelerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Yayınlandı
Sonraki İçerikProf. Dr. Mahir Vardar Vefat Eti…