Ülkemizde inşası devam eden nükleer enerji santraline hammadde üretmek ve dışa bağımlılığı azaltmak adına uranyum yataklarının bulunduğu Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Akoluk, Temrezli, Mehmetbeyli, Peyniryemez ve Çakırhacılı köyleri arasındaki sahalarda Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nce arama ve geliştirme çalışmaları yeniden başlatıldı.

İHA’nın haberine göre MTA tarafından sondaj ve fizibilite çalışmaları yapılırken tarlalarında arama çalışmaları devam eden Peyniryemez ve Çakırhacılı köylerindeki vatandaşlar da heyecanla çalışmaların sonuçlanmasını bekliyor. Yöre halkı daha önce yabancı şirketler tarafından gerçekleştirilen uranyum arama çalışmalarının şu an devlet tarafından yürütülmesinden memnun olduklarını, arama çalışmalarında her türlü fedakarlığa da hazır olduklarını belirttiler.

6 bin ton  civarında uranyum rezervine sahip olduğu düşünülen saha 70’li yıllarda MTA tarafından keşfedilmiş, 2010 yılında yabancı sermayeli Adur Madencilik tarafından ihale ile devralınmıştı. 2018 yılına gelindiğinde ise alınan karar ile ruhsatların iptal edilmesi doğrultusunda sahalar yeninden devletin uhdesine geçmişti. Konuyla ilgili habere bu linkten ulaşabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYıldırım Holding Kazakistan’daki Faaliyetleriyle İlgili Açıklama Yaptı
Sonraki İçerikAlkim Alkali Kimya Cihanbeyli’deki Tesisinde Üretim Yapamayabileceğini Açıkladı