Weir, Bigadiç’de bulunan bor işletmesinde gerçekleştirilen kapasite artırma çalışmaları kapsamında iki adet Trio® TTH4142 eleğinin devreye alındığını duyurdu. Kapasite yatırımının bir parçası olarak, bir dizi yıkama, eleme ve optik ayırma işlemi içeren bir zenginleştirme tesisi kurulumu gerçekleştirilecek olan projede, kurulumlar tamamlandığında yıllık 1 milyon ton tüvenan üleksit ve kolemanit konsantresi üretilecek.

Maden işletmelerine kullanılan optik sınıflandırıcıların başarısını etkileyen en önemli unsurlardan birinin de beslemedeki malzemelerin tane boyutu dağılımının homojen olmasına bağlı olduğuna dikkat çeken Weir Kırma Eleme Bölge Satış Müdürü Orkun Öksüz, bu nedenle, deneyimli madencilerin optik ayırıcılara giden beslemelerdeki tane boyutlarını hassas bir şekilde kontrol edebilmek için her zaman yüksek verimli elekleri tercih ettiğini kaydetti.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Öksüz, Trio® TTH serisi yatay eleklerin sunduğu üstün ayırma performansının, eksantrik karşı ağırlıklara sahip üçlü şaftlar aracılığıyla gerçekleştirilen titreşim hareketinin bir sonucu olduğunu belirtti (3 Şaftlı Titreşim Mekanizması). Öksüz, üç şaftlı mekanizmanın uygulama tarafından belirlenen ayarlanabilir genlik, hız ve çalışma açısına sahip kombine hareketi ile agresif bir eliptik hareket sağlandığı belirtilirken bu ayarlanabilir parametrelerin, daha fazla üretim elde etmek ve elek açıklığını azaltmak için ayarlanabileceğini de ifade etti. Weir Kırma-Eleme uzmanları, bu parametrelerin elek paneli üzerinde tanelerin hareket hızı ayarlanması, elek verimliliğinde ince ayar yapılması ve daha doğru bir ürün sınıflandırılması amacı ile kontrol edilebileceğini de belirtiyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTürkiye Taşkömürü Kurumu’nun Tüm İşletmelerinde Üretim Durduruldu
Sonraki İçerikABB Elektrifikasyon 2020 Yılı Boyunca Ücretsiz Dijital Çözümler Sunacak