afrika madencilik

Koltan, niyobyum ve tantalyum elementlerini içeren metalik bir madendir. Niyobyum aynı zamanda “Kolombiyum” olarak da bilinmektedir. Bu iki element kimyasal özelliklerinden dolayı doğada genelde birlikte bulunurlar. Bu nedenle de, (colombiyum-tantalyum) “koltan” olarak isimlendirilmektedir. Koltan atom numarası 41 olaran niyobyum (Nb) ve atom numarası 73 olaran tantalyum (Ta) elementlerinden meydana gelmiştir. Koltan topraktan çıkarıldığı haliyle kullanılması mümkün değildir.

Kullanılabilmesi için kendisini oluşturan niyobyum ve tantal elementlerine ayrıştırılması gerekir. Koltan cevherinin bileşimindeki kolumbit minerali oksitler ve hidroksitler halinde bulunmaktadır. Kimyasal formülü (Fe, Mn, Mg) (Nb, Ta)2O6 şeklindedir. Kolumbit niyobyum bakımından oldukça zengindir ve güçlendirme işlemlerinde alaşım olarak kullanılır.

Koltan cevherindeki bir diğer mineral tantalit yine oksit ve hidroksit formunda yer almaktadır. Kimyasal formülü (Fe, Mn) (Ta, Nb)2O6 şeklindedir. Koltan özellikle içerisinde barındırdığı tantal elementi için çıkartılmakta olup endüstride yaygın bir biçimde kullanılan gri, ağır ve zor bir metaldir.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 105. sayı 54. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Yazıyı interaktif dergiden okumak için tıklayın.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAlpu Yeraltı Kömür Madeni’nin ÇED Süreci Sonlandırıldı
Sonraki İçerikTermik Santralde Görev Alan Kadınların Başarısı Hemcinslerine Örnek Oluyor