Eskişehir Alpu’da yapılması planlanan Alpu Kömürlü Termik Santrali’nin altyapısını oluşturacak yer altı kömür ocağı projesinin ÇED süreci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sonlandırıldı.

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Alpu’da açmayı planladığı kömür ocağı için ÇED raporu hazırlığı kapsamında Çevre Bakanlığı’nın 20 Aralık 2022’de yapmayı planladığı toplantı, halkın karşı çıkması sebebiyle iptal edilmişti.

Alpu’da kurulmak istenen ve Danıştay tarafından iptal edilen termik santral projesine karşı hukuk sürecinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, maden ocağının da ÇED sürecinin sonlandırılması gerektiğini Bakanlığa iletmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı değerlendirmede, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarını kabul ederek ÇED sürecini sonlandırdı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik“DMT-ANCORELOG: Kimya, Mineraloji, Dijitalleşme ve Otomasyonun Karot Loglamada Buluşması
Sonraki İçerikAfrika’da Koltan Madenciliği