ancorelog

Jeolojik arama programlarının en zorlu yönlerinden biri, ticari laboratuvarlara gönderilen karot analiz sonuçlarının zamanında elde edilebilmesi, böylece projelerin geleceği için önemli ve kritik kararların erken aşamalarda alınabilmesidir. Projeler, lojistik düzenlemelerin, özellikle ulaşımın sorun olabileceği uzak yerlerde yürütüldüğünde, bu durum daha da çetrefilleşip zorlaşabilir.

Yabancı ülkelerde yapılan projelerde, örneklerin denizaşırı laboratuvarlara gönderilmesi sırasında bürokratik işlemlerin neden olduğu önemli gecikmelerle karşılaşılabilecek olunması, örnek gönderimini ve sonuçların alınmasını daha yavaş ve sıkıntılı duruma getirebilir.

Saatlik, günlük ve haftalık analizlerin üretim kararları için önemli bir bileşen olabileceği madenlerde de benzer sorunlarla karşılaşılabilir.

Bu nedenle, DMT, örnek analizleri için ticari laboratuvar maliyet tutarının cüzî bir bölümüne karşılık gelebilecek maliyetler karşılığında, analitik sonuçların son teknoloji bir yapay zekâ sisteminde gerçek zamanlı olarak elde edilebildiği bir analitik dağıtım sistemi olan ANCORELOG aygıtını üretmiştir.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 105. sayı 46. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Yazıyı interaktif dergiden okumak için tıklayın.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Sektörü İstişare Toplantısı Ankara’da Gerçekleştiriliyor
Sonraki İçerikAlpu Yeraltı Kömür Madeni’nin ÇED Süreci Sonlandırıldı