İsveç’teki en eski peletleme tesislerinden biri olan Svappavaara’yı işleten LKAB dünyanın en büyük ikinci demir peleti üreticisidir. 2016 yılında yıllık 26,9 milyon tona ulaşan demir cevheri üretimi ile beraber açığa çıkan atık miktarı da dikkate değer seviyelerdedir. LKAB yıllarca proses atıklarını imha etme yöntemi olarak atık barajı kullandıktan sonra, 2012 yılında proses atıklarını yüksek katı içerikli olarak Svappavaara’ya depolamaya karar vermiş ve atık tikiner tesisi projesini duyurmuştu.

Müşterinin Sorunu: Verimlilik

LKAB proses atığı arıtma projesi için, daha önceki deneyimlerine dayanarak, Flowrox hortum pompalarını tercih ettiklerini belirten LKAB’nin Teknik Proses Geliştirme ekibinden, Thord Wennberg: “Flowrox’un hortum pompaları ve pompalama teknolojilerini ilk defa Güney Afrika’da gerçekleşen Paste Konferansı’nda tanıma fırsatı bulduk.” diyerek kullanılan ürünün performansını şu sözlerle dile getirdi: “İlk tikinerimiz için LPP-T hortum pompasını bir aydan daha uzun bir süre kullandık. Fakat, çamur ince taneli olduğu için pompayı devreden çıkarma kararı aldık. İkinci tikinerimizde ise çamurun daha iri tanecikli olacağını bildiğimiz için, hortum pompayı yeniden denemeye karar verdik. Flowrox pompaların santrifüj pompalardan çok daha iyi olduğunu biliyorduk.”

” Kullanıcı: LKAB, Kiruna, İsveç Proses Uygulaması: Tikiner alt akımı, Proses Atıkları Flowrox ürünleri / çözümleri: LPP-T100 hortum pompaları x 4 “

Flowrox’un Çözümü: %76 Katı Oranına Kadar Pompalama

LKAP, yeni tesisi için %76 katı oranına kadar pompalama yapabilen LPP-T100 akış pompalarını tercih etti. LKAB Kıdemli Proses Mühendisi Åsa Partapuoli: “Hortum pompaların yapışkan ve yüksek yoğunluklu çamurlarda kullanılabiliyor olması bizim için çok önemli. Şu anda %66-70 oranındaki katıları pompalıyoruz. Pompaların verimli bir şekilde katı pompalayabilmesi su arıtma tesisleri için çok önemlidir. Çamur, bize su tasarrufu ve akış devamlılığı sağlayacak kadar yoğun.”

Pompada Aradığımız En Önemli Özellik Devamlılıktır

LKAB Bakım ve Operasyon bölümünden Ronny Martinson Flowrox hortum pompalar ile ilgili şu cümleleri kullandı: “Tikiner tesisimizde bir yıldır sorunsuz şekilde kullandığımız 3 adet pompa gayet iyi performans göstermeye devam ediyor. Pompanın dayanıklı olması bizim en büyük önceliğimizdir. Diğer bütün faydalı özellikler, ilk önceliğimiz olan dayanıklılıktan sonra gelmektedir. Eğer bir pompa dayanıklı değilse, hiçbir katkı sağlamaz. Flowrox LPP hortum pompaları, katı oranı yüksek çamurlarla başa çıkma konusunda diğer pompalardan daha iyi sonuçlar veriyor. Bu bizim için çok iyi çünkü zaman zaman iri partiküllerle de karşılaşıyoruz.”

İsveç’teki Flowrox temsilcisi Minrox’dan Björn Gardelin Flowrox hortum pompalar hakkında şu bilgileri verdi: “Hortum için tahmin edilen ilk ömür 3 aydı. Devreye alma ve optimizasyon sonrasında tesis normal çalışmaya başladı.  Eğer basınç ve yoğunluğu artırırsak, tabi ki hortum ömrünü etkileyen aşınma da artar. Flowrox hortum pompaları gelişmiş tambur tasarıma sahiptir, böylelikle yüksek basınçta, asgari düzey aşınmayla daha büyük partiküllerin üstesinden gelinebilmektedir. Pompalar kuru çalışabilir ve 7/24 çalıştırılabilir. Pompaların silindir tasarımı sürtünmeyi önler, hortum ömrünü en üst düzeye çıkarır ve enerji tüketimini azaltır. Flowrox pompalar %76’ya kadar katı madde pompalayabilir.”

Gardelin, LKAB ile gelecekteki iş birliğini hakkında ise “LKAB bakım ekibine hortum değiştirme teknikleri ile ilgili eğitim vermeyi planlıyoruz. Böylece değişimleri daha kolay, hızlı ve aynı zamanda güvenli şekilde yapabilecekler.” diyor.

Yerel İlişkiler Operasyonları Geliştirir

Björn Gardelin: “Müşteri ile iyi ilişkiler kurarak proje ve kurulum boyunca LKAB’ ı destekledik. Sorunları çözmek, iletişimi sürdürmek ve destek sağlamak için sık sık ziyaretler ve telefon konferansları düzenledik.” derken LKAB Proje Yöneticisi Björn Henriksson Flowrox ile iş birlikleri hakkında: “Kurduğumuz iyi ilişki ile sorunları çok hızlı şekilde çözebiliyoruz.” diyerek bunu doğrulamaktadır. Henriksson, “İngilizce konuşmamıza ve birçoğumuzun da Finlandiyalı olmasına rağmen, İsveççe iletişim kurmak, bunun gibi büyük projeler ile uğraşırken bizim için oldukça önemlidir.” şeklinde ikili ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirirken Flowrox pompalar hakkındaki düşüncelerini ise şu sözlerle ifade etti:” Biz çok memnun kaldık. Flowrox pompalar yüksek yoğunluklu pompalama işlemleri için önerilebilir.”

LKAB, 2021 yılına kadar üretimi yılda %5 oranında arttırmayı hedefliyor. Firmanın bu hedefinin, atık ve proses atığı arıtma tesislerinde de kapasite ve verimlilik ihtiyacını arttıracağı tahmin edilirken LKAB projede kullanılmak üzere beşinci pompa siparişini de vermiş bulunuyor.

flowrox.com

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikUluslararası Maden Şirketi Kurulması İçin Düğmeye Basıldı
Sonraki İçerikMJD Üyesi Olduğu EFG Tarafından Verilen “Avrupa Jeoloğu (EurGeol)” Ünvanı Başvurularını Kabul Ediyor