Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP) kapsamında Türkiye’nin 7 bölgesinde 25 ili kapsayan “Maden Sektörü İstişare Toplantıları” düzenleniyor.

İş sağlığı ve güvenliğine yönelik maden işyerlerinin yanı sıra diğer sektörlerin de çalışma şartlarının iyileştirilmesi, kamu kurumları, üniversiteler, sanayi odaları, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının artırılması amacı ile düzenlenen Maden Sektörü İstişare Toplantıları’nın 13’üncüsü Erzincan’da gerçekleştirildi.

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre, Erzincan’ın yerel yönetiminin, sivil toplum kuruluşlarının, özel sektörünün ve akademik camiasının bir araya geldiği toplantıda konuşmasını gerçekleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya şu ifadeleri kullandı: “Bugün burada MİSGEP projemiz aracılığıyla gündeme getirdiğimiz konu, çalışma hayatında ve hayatın tüm alanlarında herkesin ortak paydada buluşabileceği bir konu olan iş sağlığı ve güvenliğidir. İş sağlığı ve güvenliği denildiğinde çalışanın fiziksel ve ruhsal olarak tüm olumsuzluklardan uzak, insana yakışır bir çalışma ortamına erişmesini yani iyilik halini anlamalıyız. MİSGEP projemiz yalnızca madencilik sektöründe değil, çıktıları itibariyle tüm çalışma alanlarında İSG kültürünün gelişmesine zemin hazırlayacak bir projedir. İşverenlerimize yönelik gerçekleştireceğimiz bu eğitim programımızın, işverenlerimiz, çalışanlarımız, üniversitemiz, kamu kurumlarımız ve STK’larımız ile daha sıkı iş birliklerine vesile olmasını diliyor, toplantıya göstermiş olduğunuz ilgi ve alakalarınızdan dolayı siz değerli katılımcılara kalbi şükranlarımı sunuyorum.”

Toplantıda söz alan Erzincan Valisi Mehmet Makas ise madenciliğin Erzincan için önemini şu sözlerle vurguladı: “Erzincan’ın lokomotif sektörü tarım ve hayvancılıktır ancak geleceğe hitap eden asıl sektörü madencilik ve madenciliğe dayalı sanayidir.”

MİSGEP projesinin tanıtımı ile devam eden toplantıda hem madencilik sektörüne hem de diğer çok tehlikeli sınıftaki sektörlere yönelik dünyadaki iş sağlığı ve güvenliği uygulama örnekleri, madencilik ve idari para cezalarına ilişkin yasal yükümlülükler, iş kazası sonrası tazminatlar, sendikalaşmanın İSG’ye etkisi, sektördeki en yaygın meslek hastalıklarından birisi olan pnömokonyoz hastalığı, iş kazalarını önlemenin maliyeti ve faydaları gibi konular hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

Toplantı kapsamında katılımcıların merak ettiği konuları açıklığa kavuşturmak için soru cevap oturumları gerçekleştirilirken aynı zamanda ve çevrimiçi anketlerle katılımcıların görüş ve önerileri de alındı.

Sektörün önemli unsurları arasında yer alan Türkiye’deki tüm kömür veya metal cevheri üreten yer altı maden işletmelerinin temsilcilerinin ve ilgili STK temsilcilerinin katılım göstereceği bir sonraki toplantı 9 Ağustos tarihinde Artvin’de gerçekleştirilecek.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikArcGIS ile Saha Operasyonlarında Konumun Gücünden Faydalanın!
Sonraki İçerikTürkiye’de Tarım Madenciliği: Kömürlerin Leonardit/Gitya, Önemi ve Ekonomik Değeri