Coğrafi bilgi sistemlerinin madencilik sektöründe kullanım alanları son derece yaygındır ve bu alanlardan bir tanesi de saha operasyonlarında kullanımıdır. Saha operasyonlarında cep telefonları ya da tabletlerde kullanılabilecek mobil uygulamaların yanı sıra dronelar aracılığıyla çekilen görüntülerle farklı çözümler de kullanılabilmektedir. Bunlardan nasıl faydalanılabildiğini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Bilindiği üzere maden sahaları yerleşim yerlerinden uzakta, çoğunlukta GSM şebekelerinin çekmediği yerlerde kuruludur. Yerleşkelerde teknoloji kullanımı açısından internete sahip olunurken, maden sahalarında internetten uzak kalınabiliyor. Dolayısıyla kullanılacak teknolojilerin bu hususu dikkate alınarak seçilmesi gerekmektedir. Burada özellikle, ArcGIS ile sağladığımız çözümlerde gerek mobil uygulamalar gerek diğer araçlar, çevrim içi ortamlarda çalışabilmenin yanı sıra çevrim dışı ortamlarda da çalışabilecek yapıda olduğunu belirtmek isteriz. Böylelikle sahada çalışan kişiler yerleşkede güncel bilgilerle kendilerinde
bulunan tablet ya da cep telefonlarındaki mobil uygulamaları güncelledikten sonra sahaya çıkıp işlerine başlayabilirler. Saha çalışanları mobil veri toplama ve düzenleme yapma, varlıkları ve bilgileri görüntülemeye yardımcı olmak için veriye dayalı haritaları kullanmayı tek bir uygulama ile gerçekleştirebilirler.

Peki ArcGIS saha çözümleri ile ne gibi işler gerçekleştirilebilir; iş güvenliği ekipleri günlük saha çalışmalarını ve incelemelerini yaparlarken gördükleri riskli noktaları, risklerin ortadan kaldırılması için yapılması gereken konuları offline çalışabilen mobil uygulamalarla kayıt altına alabilirler.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 96. sayı 52. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSektörün Önde Gelen STK’ları ÇAMAD’ın Yeni Ofisinin Açılışında Bir Araya Geldi
Sonraki İçerikMİSGEP Kapsamında Düzenlenen Maden Sektörü İstişare Toplantılarının 13’üncüsü Erzincan’da Gerçekleştirildi