Özet

Flotasyon performansını artırabilmek, cevher hazırlama sektöründe bitmeyen bir arayıştır. Yerleşik flotasyon teknolojilerine bir takım tasarım değişiklikleri dahil ederek ilave iyileştirmeler yapılmaya çalışılmaktadır. Bununla birlikte sektör, kaynakların verimli kullanımı açısından ileri teknolojilerin daha iyi performans göstermesini ve aynı zamanda daha az enerji ve su tüketimine olanak sağlanmasını talep etmektedir. Bu beklentiyi karşılamak üzere, flotasyon ekipmanının performans kapasitesinde belirgin bir kademe atlanması gerekir.

Kapsamlı laboratuvar, pilot ve endüstriyel testlerden elde edilen sonuçlar, REFLUX™ Flotasyon hücresinin geleneksel flotasyon hidrodinamiğini dönüştürdüğünü ve yüksek verimli bir flotasyon performansı elde etmekteki güçlüklerin üstesinden geldiğini kanıtladığını göstermiştir. Bakır, molibden, altın, grafit ve kömür dahil olmak üzere çeşitli cevher türlerinde temizleme, süpürme ve kaba devre uygulamalarında çeşitli pilot test çalışmaları yürütülmüştür. Bu testlerden elde edilen sonuçlar, teknolojinin flotasyon sistemi kinetiğini geliştirdiğini ve tenör-kazanım eğrisini değiştirebileceğini tutarlı bir şekilde göstermektedir. RFC, aynı anda kazanımı artırırken yüksek tenörlü konsantreler üretme kabiliyetine sahiptir.

Bu test çalışmalarından elde edilen sonuçlar, flotasyon devresi tasarımı üzerindeki etkileri ile birlikte ele alınacaktır. Ayrıca, teknolojinin ölçeklenebilir olduğu gösterilecek ve pilot ölçekteki sonuçlar endüstriyel ölçekte çoğaltılacaktır.

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 107. sayı 32-38. sayfalardadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYıldırım Grup, ABD’li Krom Kimyasalları Üreticisi Elementis Şirketini Satın Alıyor
Sonraki İçerikBureau Veritas Minerals: Altın Analizinden Aynı Kalitede Multi-Element Analizlerine…